Yunanistan’da güç krizi: Hükümetten 3 milyon şoföre yakıt takviyesi

Yakıt fiyatlarının tarihî düzeylerde olduğu Yunanistan’da yaklaşık 3 milyon şoföre yakıt takviyesi verilecek. Hükûmetin yeni yakıt sübvansiyon programını Başbakan Kiryakos Miçotakis salı günü Atina’da açıkladı.

Hükûmetin yeni takviye programı 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek ve Eylül ayı sonuna kadar üç ay yürürlükte kalacak. Miçotakis, akaryakıt sübvansiyonunun arabalar için 45 avrodan 80 avroya, iki tekerlekli araçlar için 35 avrodan 60 avroya çıkarıldığını açıkladı.

Adalarda, sübvansiyon arabalar için 100 Euro ve iki tekerlekli araçlar için 70 Euro olacak.

Başbakan ayrıyeten, dizel için sübvansiyonun mühletinin de uzatıldığını açıkladı. Sübvansiyon litre başına 12 sentte kalırken, KDV ile litre başına 15 sente ulaşıyor.

AB’DEN YEŞİL IŞIK

Diğer yandan, çiftçilere yönelik vergi iadesi süreci de hızlandırıldı. Çiftçiler için Başbakan 2022’nin birinci yarısında satın alınan petrole uygulanan Tüketim Vergisi iadesi sürecinin ağustos ayının başında hızlandırıldığını açıkladı.

Başbakan ayrıyeten, elektrik fiyatına atıfta bulunarak, hükûmetin fiyatın yine düzenlemesiyle ilgili Avrupa Kurulu’ndan son ‘yeşil ışığı’ aldığını belirtti.

Başbakan hükûmetin yeni atılımlarını açıklarken şu iletisi verdi:

“Yetkili Bakanlıklar ve bilhassa ekonomik işçi ile kararlaştırıldığı üzere, bu (hamleler) üç ayı ilgilendirecek: Temmuz, Ağustos, Eylül ayları. Tedbirler hem akaryakıt hem de dizel fiyatlarını ilgilendirecek ve 3 milyondan fazla şoföre hitap edecek. Lakin çiftçilerimiz için de farklı bir müdahale de bulunuyoruz. 2022’nin birinci yarısında satın alınan petrole uygulanan Tüketim Vergisi’nin kendilerine iadesi ağustos ayının başında hızlandırılıyor.”

580 MİLYON AVROLUK DESTEK

Miçotakis ayrıyeten, hükûmetin yeni tedbir paketinin 375 milyon avroya mal olduğunu, devletin yalnızca yakıt için toplam sübvansiyonlarının 580 milyona avroya ulaştığını belirtti. Başka yandan, Yunanistan’da güç fiyat artışlarıyla ilgili olarak direkt ve dolaylı yardım şu anda 8 milyar avroya ulaşmış durumda.

Hükûmetin akaryakıt sübvansiyonunu vatandaşlara ulaştıran ‘power pass’ ile ilgili olarak Başbakan, müracaatların 450.000’i aştığı bilgisini paylaştı.

Miçotakis hükûmetin yeni atılımlarıyla ilgili olarak ayrıyeten, “Hepimiz, yeni tedbirlerin, mutlak bir ölçüde, global krizin sonuçlarıyla kesin olarak başa çıkamayacağının farkındayız. Bununla birlikte, bu sonuçları yumuşatabilir, yoğunluklarını azaltabiliriz. Diğer bir deyişle, iki amacımız için uğraşa devam ediyoruz: milletlerarası belirsizlik bağlamda, hükümet toplumu rahatlatmak, ekonomiyi liberalleştirmek, ancak birebir vakitte her vakit malî gücümüzün hudutları içinde hareket etmek” bildirisini verdi.

ERKEN SEÇİM YORUMU

Başbakan Miçotakis’in açıkladığı yeni paket Atina’nın siyaset ve basın kulvarlarında “erken seçim” yorumlarına neden oldu. Muhalefet partilerine yakın duran medya kuruluşları Miçotakis’in yeni adımını muhtemel erken seçimlere hazırlık olarak kıymetlendiriyor. Kelam konusu kısımlara nazaran Yunanistan 2022 sonlarına dek erken seçim sürecine girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.