Ünlü giysi markasının etiketinde kaygı yaratan detay: ‘Yardımına gereksinimimiz var’

Çin’in ünlü hazır giysi markalarından Shein’den alışveriş yapanlar birtakım elbiselerde dikkat çeken detay tasa yarattı.

Sosyal medya platformlarında satın aldıkları elbisenin etiketini paylaşan çok sayıda kullanıcı etiketin üzerinde “korkutucu bir mesaj” buldu. Üzerinde yıkama talimatları ve elbisenin üretildiği gereçler üzere ayrıntıların yer aldığı ve elbisenin içinde yer alan etikette İngilizce olarak yer alan iletinin ise ne kıyafetle ne de moda sanayisiyle alakalı olmaması başları karıştırdı.

Sözcü’nün aktardığına nazaran, kullanım talimatlarının yer aldığı etiketin üzerinde, “Yardımına muhtaçlığımız var” manasına gelen “Neeed your help” tabiri yer alıyor. Çok sayıda kullanıcı bu ayrıntıyı toplumsal medyadan paylaşırken birtakım kullanıcılar ise olayın soruşturulmasını istedi.

MESAJ TARTIŞMA YARATTI

TikTok üzerinden etiketi paylaşan kimi kullanıcılar bir tabir kusuru olduğunu ve cümlenin devrik olduğunu öne sürdü. Daha evvel İsviçre merkezli bir sivil toplum kuruluşu Shein’in üretim tesislerini ziyaret etmiş ve insan hakları ihlallerinin olduğunu ve çalışma kurallarının kâfi olmadığı sonucuna varmıştı.

Finlandiya merkezli sivil toplum kuruluşu Finnwatch’tan Anu Kultalahti, “Geçmişte Çin’den üretilen eserlerde bu formda yardım iletileri gelmişti. Ama şu an tartışılan etiketin hakikaten bir yardım daveti mı olduğu yoksa bir kusur mı olduğunu bilebilmek çok zor” tabirini kullandı.

Kultalahti, “Bu eserlerin üretim süreci o kadar uzun ve çok katmanlı ki sorunun ne olduğunu ya da kimin yardım istediğini bilebilmek çok güç” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.