“Uluslararası İstanbul Opera Festivali” 14. kez sanatseverlerle buluşuyor

14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 10-22 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) sanatseverlerle buluşacak. 

14.’sü düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali için geri sayım başladı. Festival, 10-22 Haziran tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. Festival, “Gala Konseri“nde uluslararası kariyere sahip soprano Burcu Uyar, mezzosoprano Perihan Asude Karayavuz, tenor Efe Kışlalı ve bas Burak Bilgili‘nin katılımlarıyla başlayacak.

Konserde ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örnekler yorumlanacak. AKM Opera Salonu’ndaki etkinlikte, solistlere Murat Kodallı yönetimindeki İDOB orkestrası eşlik edecek.

Saraydan Kız Kaçırma

14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali 12-13 Haziran Pazartesi-Salı akşamları bir festival geleneği olarak, düzenlendiği ilk günden bu yana sahnelenen Wolfgang Amadeus Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operası ile devam edecek.

Türk-Osmanlı kültür ve sanatından etkilenilerek 16. yüzyılda Batı Avrupa’da ortaya çıkan Turquerie akımının en güzel örneklerinden biri olan ve Mozart’ın Mehter Marşı ritimlerinden esinlenerek bestelediği, rejisör Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, farklı bir reji anlayışı ile AKM Tiyatro Salonu’nda, iki temsil ile seyirci karşısında olacak.

Orkestra Şefi Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın ve Koro Şefi Paolo Villa yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun eşlik edeceği Saraydan Kız Kaçırma operasının koreografisini Tan Sağtürk üstleniyor.

Verdi’nin La Traviata’sı da sahnelenecek 

Fransız yazar Alexandre Dumas’ın ünlü eseri Kamelyalı Kadın romanından esinlenerek oluşturulan, bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave’ye ait olan La Travıata izleyicilere eşsiz bir opera ziyafeti sunacak. 

AKM Türk Telekom Opera Salonunda 22 Haziran Perşembe akşamı, Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin ortak sahneleyecekleri ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün en büyük prodüksiyonlarından biri olan  İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin Aida operası izlenebilecek. 

Solistleri, korosu ve dansçıları ve görkemli rejisi ile kapanışa damgasını vuracak eseri ünlü İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor. 

Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Koro Şefi Paolo Villa yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu eşliğinde solist sanatçılar; Evren Ekşi “Aida”, Efe Kışlalı “Radames”, Jaklin Çarkçı “Amneris”, Murat Güney “Amonasro”, Gökhan Ürben “Ramfis”, Göktuğ Alpyaşar “Il Re Delle’Egitto”, Serkan Bodur “Un Messaggero”, Ayşenur Ayyıldız Haksoy “Sacerdotessa” rollerinde seyirci karşısında olacak. 

Muhteşem müzik, dans, dekor ve kostümlerle antik Mısır’ı sahneye taşıyan ve Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida’nın imkânsız aşkının anlatıldığı “Aida” operasının koreografisi ve dansları ise MDTİst imzası taşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir