Uçan Süpürge’de Belmin Söylemez retrospektifi ve ustalık sınıfı konuşması

Uçan Süpürge Vakfı tarafından 26 yıldır yapılan, kadın sinemacılara ve kadınları anlatan filmlere görünürlük kazandıran Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali 1 Haziran’dan bu yana çok sayıda film gösterimi ve söyleşi ile devam ediyor.

Başkanlığını Halime Güner’in direktörlüğünü Nil Kural’ın yaptığı festivalin konuklarından biri de yeni filmi Ayna Ayna ile festivallerden ödüllerle dönen yönetmen Belmin Söylemez.

Açılış töreninde Söylemez’e Türk sinemasının en üretken, en özgün yönetmenlerinden Bilge Olgaç‘ın adını taşıyan Başarı Ödülü verildi.

Sinemaya yanında başladığı, ustası Olgaç adına verilen ödülü festivalin açılış töreninde yapımcı Sevil Demirci‘nin elinden alan Belmin Söylemez bunun kendisi için büyük bir onur olduğunu söyledi ve ekledi; “Bilge abladan çok şey öğrendim. Kameradan kurguya her ayrıntıyı çok iyi bilirdi. Sette herkes ona büyük saygı duyardı. Bütün zorluklara rağmen film yapmaktan vazgeçmezdi. Kararlı ve sinemaya tutkuluydu. Ondan ilham almalıyız”

Bilge Olgaç Başarı ödülü Söylemez’le birlikte oyuncu Asiye Dinçsoy ve kurgucu Selda Taşkın‘a da verildi.

Bıyık’tan Ayna Ayna’ya: Şehirde kainatı aramak

Festival Belmin Söylemez’in yeni filmi Ayna Ayna’yla birlikte 2000’lerde yaptığı, hemen hepsi festivallerden ödüllerle dönen kısa film ve belgesellerini de Ankara seyircisiyle buluşturuyor.

‘Şehirde Kainatı Aramak’ başlıklı retrospektifte yer alan filmlerin ortak özellikleri gözlemlerden, gerçek insanlardan ve İstanbul’dan beslenmesi.

Türk erkeklerinin bıyık tutkusunu ve bıyık tiplerine yüklenen politik anlamı anlatan BIYIK, bir sokak çocuğunun kaybolan köpeğini arayışının öyküsü ZAP, yüzmeyi Boğaz’da öğrenen çocuklar üzerinden yazdığı DALGALAR, Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş ailelerin eski İtalyan avlusunda camdan cama komşulukları üzerine PENCERELER, taksicilerin ve müşterilerin İstanbul trafiğinde sohbetlerde ve yollarda kaybolmasını izleyen 34 TAKSİ.

Retrospektifin son halkası Belmin Söylemez’in ustası Bilge Olgaç’la geçirdiği yılları anlatan BİLGE VE ÖĞRENCİSİ: BİR REJİ ASİSTANININ GÜNLÜĞÜ.

Ustalık Sınıfı Söyleşisi

Sinema tutkusu ne zaman başladı? Kamera, kurgu, senaryo gibi farklı alanlarda nasıl tecrübe edindi. Bilge Olgaç’tan neler öğrendi? Kısa film ve belgesellerini kendi başına nasıl çekti? Filmlerinde yaşadığı şehir İstanbul’dan beslenmek. Uzun metraj filmleri Şimdiki Zaman ve Ayna Ayna’nın oluşum süreçleri…

Belmin Söylemez, festival direktörü Nil Kural moderatörlüğünde 4 Haziran Pazar günü16:00’da Goethe Enstitüsü’nde yapılacak Ustalık Sınıfı’nda sinema yolculuğunu anlatacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

7 Haziran’da sona erecek festivalin ayrıntılı programına buradan ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir