Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda kaidesini açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı sebebiyle Almanya’nın başşehri Berlin’de basın mensuplarına kısa açıklama yaptı.

“PKK/YPG’Yİ DESTEKLİYORLAR”

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirterek iki ülkenin açık bir formda PKK/YPG terör örgütlerini desteklediğini belirtti.

Çavuşoğlu Müttefik olacak bir ülke, açıkça PKK/YGP’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne takviye vermemesi gerekiyor sözlerini kullandı.

“KISITLAMALAR GETİRDİLER”

Bu akşam toplantı ve çalışma yemeği marjında her iki bakanla görüşeceğini tabir eden Çavuşoğlu, şunları söyledi;

  • NATO üyeliği problemi öteki bir mevzu. Burada bilhassa Türkiye’nin tavrının sebebi pek açık ve net. NATO biliyorsunuz bir birlik değil ya da milletlerarası bir örgüt değil.
  • NATO ismi üstünde bir müttefiklik. Bu neyi gerektirir? Yalnızca bir güvenlik sıkıntısı değil omuz omuza dayanışma gerektirir.
  • Her alanda bilhassa güvenlik konusunda bir tehdit olduğu vakit. Burada maalesef bu bahsettiğiniz ülkeler, PKK/YPG’lere çok açık dayanak veriyor.
  • Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz istikamette etkiliyor, gözümüzün önünde ve tüm ikazlarımıza karşın. Hasebiyle müttefik olacak bir ülke, açıkça PKK/YGP’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne dayanak vermemesi gerekiyor
  • Ayrıyeten PKK ile çabamızdan ötürü bize yönelik kısıtlamalar getirdiler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.