TOGO Kuleleri’nde yıkım ihalesi öncesi yürütmeyi durdurma

Ankara’da rant savlarının odağına yerleşen TOGO Kuleleri ile ilgili olarak 1 Eylül 2022 tarihinde yapılacak yıkım ihalesine az bir müddet kala yeni bir gelişme yaşandı. Daha evvel planı iptal eden Ankara 17. Yönetim Mahkemesi, Danıştay tarafından emsalinin düşürülmesine kesin olarak karar verilen TOGO Kuleleri’nin yıkımı hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı.

TOGO Kuleleri hakkındaki evvelki tüm yasal sürecin toplandığı, planın iptal edilmesi dâhil tüm kararları alan 17. Yönetim Mahkemesi,  ABB’nin karşı taraf dava açtığı anda UYAP’tan savunmasını göndermesine rağmen “savunmasını verinceye kadar” ibaresi ile yürütmeyi durdurma kararı aldı. ABB yetkilileri, emsalin kesin olduğu için bu kararların yıkımı yalnızca erteleyecek nitelikte olduğunu, yıkımın önünde hiçbir mahzur olmadığını ve rant argümanlarının odağındaki bu kulelerin er ya da geç yıkılacağını belirtti. 

NE OLMUŞTU?

Rant savlarının odağı haline gelen TOGO Kuleleri hakkında en son “1,50 emsale düşürülmesi” kararına karşı yapılan itirazın reddine ait sürece karşı açılan dava sonuçlanmış, Danıştay 6. Dairesi, emsalin düşürülmesi kararını kesin olarak onamıştı. Karar sonrası emsal 2.10’a nazaran yapılan, plan notlarıyla emsal 9.98’i bulan yapının yıkımının önünde hiçbir mahzur kalmamış, Ankara Büyükşehir Belediyesi yıkım ihalesi için 1 Eylül 2022 tarihinde gün almıştı.

Daha evvel planı iptal eden ve TOGO Kulelerinin yıkılmasının önünü açan 17. Yönetim Mahkemesinin kararı kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.