Son Dakika: Yunanistan tekrar çizgiyi aştı: Dışişleri’nden Yunanistan’a ‘Pontus’ tepkisi!

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı, “Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz ‘Pontus’ savlarının yıl dönümü mazeretiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz.” dedi.

Dışişleri’nden yapılan açıklama şu halde:

“Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir halde çarpıtma uğraşlarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye aykırısı lobilerin bu çarpık argümanları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik uğraşlarını da kınıyoruz.

Tarihten hasımlık çıkartmaya ve genç jenerasyonları yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu gayretlerinin barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır.

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila teşebbüsü sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Kurulu raporunda yer aldığı üzere Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık kabahatleriyle yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu argümanları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere başka dini yahut etnik kümelere karşı işlenen vahşet kabahatlerini ve mezalimi hatırlamalarında da fayda olacaktır.

Yunanistan’ı gerçekleri çarpıtmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte uğraş sarf etmeye davet ediyoruz.”

YUNANİSTAN’IN PONTUS TEZLERİ

Yunanistan Pontus Rumları’nın Türkler tarafından soykırıma uğradığı iftirasını sistemli bir formda gündeme getiriyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.