Son dakika… Ukrayna-Rusya müzakereleri tekrar başlayabilir

Savaşın sona ermesi için birçok sefer çeşitli ülkelerde bir ortaya gelen Rusya-Ukrayna heyetleri uzun müddettir müzakere görüşmelerine orta vermişti.

“RUSLARLA PAYLAŞMAK İSTEMİYORUZ FAKAT BELİRLİ ALANLARDA KARŞI TAARRUZA GEÇECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Ukrayna heyetinin lideri David Arakhamia, Ukrayna ile Rusya ortasındaki müzakere görüşmelerinin Ağustos ayının sonlarına hakikat tekrar başlayabileceğini belirterek, “Açık kaynaklardan gördükleri için planlarımızı Ruslarla paylaşmak istemiyoruz fakat aşikâr alanlarda karşı taarruza geçeceğimizi düşünüyorum” dedi.

“İSTANBUL’DA ÖNERİLENE MİSAL BİR SİYASİ MUTABAKAT DÜŞÜNEBİLİRİZ”

Rus birliklerinin 24 Şubat’tan evvelki pozisyonlarına dönmeleri durumunda Rusya ile taban bir muahede yapılabileceğini söz eden Arakhamia, “İstanbul’da önerilene benzeri bir siyasi muahede düşünebiliriz. Örneğin Kırım sıkıntısına birkaç yıl değinmeyecektik. Bunu askeri olarak değil, diplomatik olarak yapardık” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak tarafından Mayıs ayında yapılan açıklamada, Rusya ile müzakere görüşmelerinin askıya alındığı duyurulmuştu. Öte yandan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, iki ülke ortasındaki müzakere görüşmelerinin Rusya’nın durumundan ötürü gerçekleşmediğini açıklamıştı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.