Son dakika! 3’lü tepede Erdoğan’dan operasyon bildirisi: Suriye’den söküp atmakta kararlıyız

Son dakika bilgisine nazaran Lider Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi Tahran’da Astana formatında 7. Üçlü Zirve kapsamında bir ortaya geldi. 

İLK KELAMI REİSİ ALDI

İran Cumhurbaşkanı Reisi, “Suriye’de tahlil askeri müdahale değil tek tahlil yolu diplomasidir. Askeri müdahale sorunu arttırır. Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve ulusal egemenliğinin korunması ile Suriyeliler ortasındaki siyasi tahlilin sağlanması gerektiğini vurguluyoruz dedi

BAŞKAN ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI;

Bu formatta en son 2019’da Ankara’da bir ortaya gelmiştik. Önümüzdeki devirde İnşallah daha sık görüşme fırsatı bulacağız. Terör örgütleriyle uğraşımız her daim sürecektir. PKK, YPG, hepimizin ortak problemidir. Bugüne kadar sergilediğimiz işbirliğini sürdürerek bu amaçlara birlikte ulaşacağımıza inanıyorum. DEAŞ, PKK, YPG ve öteki tüm terör örgütleriyle çaba kesintisiz sürdürülmelidir. Suriye halkına yapılacak en büyük uygunluk, bölücü terör örgütünün işgal ettiği topraklardan sökülüp atılmasıdır. Türkiye güney sonu boyunca terörden arındırdığı bölgelerle sivil kaybını korumuş, hem de Suriye toprak bütünlüğüne değerli takviye vermiştir.

“TEL RIFAT VE MÜNBİÇ TERÖR YATAĞI HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR”

Bu sürecin nasıl hızlandırılabileceğini ve nasıl adımlar atılabileceğini istişare edeceğiz. Suriye halkının muhtaçlıklarının kesintisiz idame ettirilmesi hepimiz için öncelik taşıyor. Lakin yalnızca kelamlar yaralara derman olmuyor. Terör örgütlerinin hudutlarımızdan büsbütün 30 km öteye çekilmesi vaktinde yapılması. Tel Rıfat ve Münbiç terör yatağı haline dönüşmüştür. Terör yuvalarının temizlenmesi çoktan gelmiştir. Anayasa Komitesi çabalarımız sonucu faaliyete geçmiş bugüne kadar 8 sefer toplanmıştır. Önümüzdeki hafta yapılması planlanan 9. toplantının ertelenmesi üzücüdür. Unutmayalım ki Anayasa Komitesi’nin başarısızlığı Astana sürecinin başarısızlığı olarak görülmektedir. Toplantı, BM’nin kolaylaştırıcılığıyla BM merkezlerinden birinde görüşülerek sağlanmalıdır. Rejimin tutumu ise birlikte başlattığımız bu süreci baltalamaktadır. Bu tablo karşısında süreci canlandırmamız kuraldır. Astana süreci öncü rolünü kaybetmemelidir.

“BU KRİZİ BİZ ÇIKARMADIK, KÜLFETİNİN BİZE YÜKLENMESİ HAKİKAT DEĞİL”

Rejim nezdinde gereken telkinlerde bulunacağınıza inanıyorum. İdlib’de biraz da olsa sükunet varsa bu Astana sürecinin sonucudur. İdlib’deki ateşkesin ihlal edilmemesi bu bakımdan değerlidir. Bilhassa sivil yerlerini maksat alan ataklar süreci baltalıyor. Sizlerin İdlib’deki terör odaklarından kaynaklanan kaygılarınızı anlıyoruz. Şehitler verme kıymetine kararlılıkla sürdürüyoruz. Türkiye 3.7 milyon Suriyeli kardeşimizi süreksiz olarak konuk etmektedir. Suriyelilerin topraklarına huzurla, itimatla onurlu dönüşü temin edilmelidir. Terörden temizlediğimiz bölgelere Türkiye’den 500 binden fazla Suriyeli döndü. Siyasi tahlilde ilerleme kaydedilmesi dönmek isteyenlerin berbat muameleye maruz kalmayacakları geri dönüşler için değerlidir. Heyetlerimizin bu bahiste istişarelerini artırması yönündeyim. Bu krizi biz çıkarmadık, külfetinin de bize yüklenmesi yanlışsız değildir. Suriye’nin kuzey batısındaki durum bilhassa dikkat çekiyor. 4 milyon Suriyeli memleketler arası yardımlara her zamankinden daha fazla muhtaçlık duyuyor. Türkiye her türlü dayanağı vermiştir. Astana ortaklarımızdan da birebir anlayışı bekliyorum. BM’nin yardımların devam etmesi Suriye’deki krizi önleyecek yegane usuldür. Bedelli dostum Putin’in müteakip tepemize konut sahipliği yapma teklifini memnuniyetle karşılıyorum

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.