Sitelerde hengame var: Aidatlar 8 bin lirayı buldu

İstanbul’da site aidatları idarelerle konut sahiplerini karşı karşıya getirdi. Aidatlar sitenin sağladığı imkanlar, dikey ya da yatay mimaride inşa edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yeni ya da eski bir projede olması üzere etkenlere nazaran değişiyor. Aylık aidat bedeli ortalama 1500 ila 8 bin lira ortasında değişiyor. Çekmeköy’de ortalama 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de 3 bin TL, Mecidiyeköy’de 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’de ise 1500 liraya kadar düşüyor. Havuzlu sitelerde ise aidata en az 500 lira daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar için evvelden belirlenen idare planının en başından okunması gerektiğini belirtiyor.

“ÇEKMEKÖY’DE 8 BİN TL, SULTANGAZİ’DE 1500 TL AİDAT”

Kentsel Tesis İdare Derneği Genel Lideri Suat Sandalcı, ilçelere nazaran de aidat bedellerinin değişiklik gösterdiğini belirterek, “İstanbul’da 1+1 dairelerde 900 lira aidatları ve artırımlar konuşulmaktadır. Havuz sarfiyatları, ısınma sarfiyatları, paklık materyali alım masrafları, asansör bakım sarfiyatları üzere zarurî masraflar vardır. Bugün Çekmeköy’de, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL ortasında aidat toplanmakla, birlikte Sultangazi’de, Ümraniye’de ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’de yaklaşık 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz. Kadıköy’de ise bu sayılar 3 bin TL’ye kadar yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik bir sitede bin TL aidat toplanırken, havuzlu bir sitede havuzun ısınma sarfiyatları, kimyasal unsur masrafları de göz önünde bulundurularak, aidat 1500 TL’ye kadar çıkabilir” diye konuştu.

“YÖNETİM PLANINDA YAZIYORSA ÖDEMEK ZORUNDASINIZ”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatlar konusunda idare planının dikkatli okunması ihtarında bulunarak, “Bir taşınmazı satın alırken ya da kiralarken idare planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının birebir olduğuna dair düzenlemeye, idare planına yazılmışsa, mecburen bu bağlı kalıyorsunuz. Olağanda 4+1 ile 1+1 daire eşit aidat ödemek zorunda değil. Adaletli olan da bu değil ancak, idare planında bu yazıyorsa mecbur kalınıyor. Yöntemsiz birtakım artışlar yapılmışsa da, hakim müdahalesiyle giderilmesi her vakit mümkün” diye konuştu.

“AİDAT ÖDEMELERİ KONUSUNDA ÇOK AĞIR HENGAME VAR”

Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş üzere yerlerde çok sorun yaşanmadığını zira,  4-5 apartmanla bir vazifelinin ilgilendiğini söz ederek, “Site hayatının çok ağır olduğu örneğin Çekmeköy ve Ataşehir’de, aidat ödemeleri konusunda hengamenin çok ağır olduğunu görüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.