Sezgin Baran Korkmaz için karar verildi: ABD’ye götürülüyor

AABD’nin US Marshall kurumu ile Avusturya’nın Wels Mahkemesi, iade süreci konusunda anlaştı. Sezgin Baran Korkmaz, 15 Temmuz cuma günü ABD’nin St. Lake City kentine götürülüyor. Avusturya Yargıtay’ı, Sezgin Baran Korkmaz’ın, “ABD’ye iade edilmesin” müracaatına karşılık bile vermedi.

ABD tarafından, dolandırıcılık, zimmet ve dokümanda sahtekârlık hatalarından arandığı için geçen yıl Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz’ın iade süreci tamamlanmak üzere.

Sözcü’nün daha evvel aktardığı üzere, SBK Holding’in İdare Şurası Lideri Sezgin Baran Korkmaz’ın, “ABD öncelikli iadesi” netleşti. Korkmaz’ın Türkiye’ye değil, ABD’ye iadesine ait Avusturya Adalet Bakanlığı’nın kararı katılaştı.

İADE SÜRECİ BU TÜRLÜ YÜRÜTÜLDÜ

Maksimum 15 yıla kadar mahpus cezası ile yargılanacak ve tahminen 5-6 yıl ceza alacak olan Korkmaz, yargılama için 15 Temmuz Cuma günü Viyana’dan ABD’ye götürülüyor.

İade sürecini ABD’deki US Marshall isimli ünite üstlendi ve Sezgin Baran Korkmaz’ın, Viyana’dan aktarmalı olarak Utah’ın St. Lake City kentine götürülmesi konusunda Avusturya makamları ile mutabakata varıldı.

Anlaşma gereği Korkmaz, evvel New York ya da Washington’a akabinde da aktarmalı olarak St. Lake City’e götürülecek. Dava süreci de orada başlayacak.

Yaklaşık 15 gün evvel ABD ile ilgili karar verildikten sonra, Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatları itiraz etmişti. Avusturya Yargıtay’ına yapılan bu itiraza hiç bir yanıt verilmedi. Böylelikle 10 günlük mühlet de bitti.

İTİRAZA KARŞILIK YOK LAKİN GARANTİ ALDI

Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, “Biz itirazımızı yaptık. Fakat hiç bir yanıt verilmedi. Olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmedi. Hukuk devletinde buna bir yanıt verilmeliydi. Yargıtay’ın yaptığı, Türkiye’ye karşı bu ülkelerin getirdiği tenkitleri de boşa çıkarıyor. Hukukta bu türlü bir şey yok. Açıkça beklettiler ve belgeyi uyuttular” dedi.

İade sürecini Wels Savcılığı yürütüyor ve daha evvel burada ABD’liler ile çeşitli görüşmeler de yapılmıştı. Sezgin Baran Korkmaz da, alacağı ceza, siyasi yargılama olmaması ve öteki bahislerde teminatlar almıştı.

ÖNCE TÜRKİYE’Yİ İSTEMİŞTİ

Türkiye de, ABD’nin talebiyle gelen tutuklamanın akabinde Avusturya’ya başvurarak Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iadesini talep etmişti.

Sezgin Baran Korkmaz da daha evvel Türkiye’ye gitmek istediğini belirtmişti. Lakin daha sonra ibre, ABD’den yana döndü.

Korkmaz, ABD ile bir manada perde ardında muahede sağladı ve korktuğu kadar büyük bir ceza almamayı da garantiledi.

MALLARINI YÖNETEBİLECEK

Sezgin Baran Korkmaz, cezaevindeyken mallarını AB’de kara para ile almadığı ortaya çıktığı için 8 lüks otelini yönetme fırsatı da bulmuştu.

ABD’ye iadenin akabinde alınacak hafif bir karar, Sezgin Baran Korkmaz’ın malvarlığına yine kavuşması manasına da gelebilecek. Korkmaz’ın Avrupa’daki malları üzerinde şu ana kadar bir temdit konulmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.