Seyhan Soylu’nun Cet Çağlayan’la ‘örfi nikah’ı Diyanet’i karıştırdı

‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu, toplumsal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile Cet Çağlayan’la ‘örfi nikah’ kıydıklarını duyurmuştu.

“Örfi nikâhla evlendik, öteki ritüellere başlıyoruz” diyen Seyhan Soylu açıklamasında “Her din, mezhep, inançta evlenip ahirette de buluşmak istedik. Türkiye’de pek bilinmeyen bir nikâh tipi. Her yıl Mısır’a tatile giderim. Eski Mısır’da yoksulların nikâhını duymuştum. Karı ve koca ortasında olan bir tek Allah’ın şahitliğinde bir nikâh cinsidir ‘örfi nikâh’ gösterişten ritüellerden uzak. Mısır ve Ürdün başta olmak üzere tüm Ortadoğu ve İslam ülkelerinde bilinen bir nikah şeklidir” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’nun bu açıklamasından “örfi nikah” kavramı sonra merak konusu haline geldi. İstanbul Vilayet Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer ve İlahiyatçı Muharrir Cemil Kılıç, bahse dair Al Sana Haber programına telefonla bağlanıp değerlendirmede bulundu.

Sunucu Gökay Kalaycıoğlu yayına bağlanan İstanbul Vilayet Müftülüğü Vaizi Ümran Kılıçer’e “Seyhan Soylu, bir gün geldi ve ‘Ben örfi nikâhla evlendim’ dedi. Tüm toplumsal medya ve basın Seyhan Soylu’nun Cet Çağlayan’la gerçekleştirdiği bu nikâhı konuşuyor. Haliyle bizde merak ediyoruz. Örfi nikâh nedir?” diye sordu.

Vaiz Ümran Kılıçer soruyu “İslam Hukuku’na baktığımız vakit örfi nikâh diye bir nikâh yok ancak Ürdün, Mısır, Tunus taraflarında son vakitlerde kendilerine nazaran bir örfi nikâh, hanımların haklarının gasp edildiği nikâhlardan birisidir. Din ismine düzenbazlık demeyelim de nikâhı sulandırmamak gerek. Bu türlü fesat oluşturacak akımlar oluşturmak yanlışsız değil. Örfi nikâh din literatüründe, fıkıhlarda yok” diye yanıtladı.

Gökay Kalaycıoğlu bunun üzerine “Mısır Diyanet İşleri Başkanı’nın bir açıklaması var. Örfi Nikâhı, Ahiret Nikâhı olarak okuyor. Tunus’a geçtiğimiz vakit yıl içerisinde 1200 genç Örfi nikâhla evlenmiş. Pekala, bizim Diyanet’imiz yahut İlahiyatımız hususa nasıl bakıyor?” formunda bir soru yöneltti.

Vaiz Ümran Kılıçer “Ahiret Nikâhı diye bir nikâh yok. Türkiye’de kimileri fetva veriyor ancak Din İşleri Yüksek Konseyi o fetvalara katılmıyor. Diyanet İşleri Liderimiz da bu son vakitlerde çıkan Örfi Nikâh ile ilgili yakın vakitte gereken açıklamayı yapacaktır” diyerek karşılık verdi.

“BELGELER YOKSA, ‘ALLAH KATINDA EVLİYİZ DERSENİZ’ GEÇERLİ OLMAZ”

Programa bağlanan İlahiyatçı Muharrir Cemil Kılıç ise resmi nikâhı kastederek “Türk Uygar Kanunu’na nazaran geçerli olan nikâhtır sahih nikâh. Öbürleri geçerli değildir. İslam’da Dini Nikâh, Dini Olmayan Nikâh diye bir ayrım kelam konusu değildir. Nikâh da 2 kural vardır. Biri İcap oburu de Kabul’ dür. Ve ayrıyeten şahitlerin olması gerekir. Evlenecek iki kişi birbirini kabul ediyorsa eş olmaya ve buna da en az 2 şahit varsa ister İmam kıysın, ister Papaz kıysın, ister Belediye Memuru kıysın o nikâh Allah katında nikâhtır. Bu sadece soyut, manevi bir irtibat değildir. Bunun somut hukuksal sonuçları vardır. Bir aile kurma durumu vardır. Tahminen çocuklar olacaktır. İleride bir ayrılık durumunda ayrılanların hukukunun korunması olacaktır. Bununla ilgili devlet otoritesinin kabul edeceği tüzel dokümanların olması gerekir. Bu dokümanlar yoksa siz ‘Biz Allah katında evliyiz’ derseniz bu nikâh geçerli olmaz. Çağdaş Hukuk’a nazaran, İslam’a uygun olanı ve bana nazaran doğrusu Uygar Kanun’da belirtilen biçimiyle olan nikahtır. Onun dışındakilerin benim yorumuma nazaran hiçbir manası yoktur” deyince Dr. Serkan Tekin kelama girerek Cemil Kılıç’a “Dediniz ki bu benim görüşüm. Münasebetiyle İslami, Kurani yahut Dini bir görüş olmaktan çok sizin şahsi görüşünüzdür. Kuran’da o denli evrak melge diye bir şey yok” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.