Restore edilen Yerebatan Sarnıcı turist akınına uğruyor

2017 yılında girdiği onarım çalışmaları sonrası tekrar ziyarete açılan Yerebatan Sarnıcı, günde binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor.

İstanbul’da ‘tarihi yarımada’da yer alan Yerebatan Sarnıcı, 2017 yılında girdiği onarım çalışmaları sonrası yine ziyarete açıldı. Sarnıcı açıldığı günden bugüne binlerce kişi ziyaret etti.

Bin 500 yılda en kapsamlı onarımı geçiren sarnıçta birçok yenilik göze çarparken, yapıda bulunan beton yol kaldırılarak yerine çağdaş materyallerle metal bir taban yerleştirildi.

“BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek için İzmit’ten geldiğini söyleyen Merve Acar, “Sarnıç çok hoş olmuş. Tüm yapılan onarımlar bu türlü olması gerekiyor. Daha evvel gelmiştim ancak bu halini görmek çok daha hoş. Burada denizanası yapıtları beni çok etkiledi. Yapılan eserler sarnıca başka bir hava katmış” dedi.

Kanada’dan geldiğini söz eden ziyaretçi turist de “İstanbul’a tatil için geldim. Gelmişken Yerebatan Sarnıcı’nı gezmek istedim. Sarnıç çol etkileyiciydi. Işık gösterisini ve ışıklar sönünce herkesin huzursuz olmasını beğendim” diye konuştu.

Yerebatan Sarnıcı’nın içerisinde gerçekleşen ışık gösterisinden etkilendiğini belirten bir öbür ziyaretçi Arın Madenli ise “Yeni eklenen sanat yapıtları ve sesler ile ışık gösterisini çok beğendim” dedi.

YEREBATAN SARNICI’NIN TARİHİ

Yerebatan Sarnıcı, su deposu olarak Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından 500’lü yılların ortalarında yaptırıldı. Bin 500 yıllık bir tarihi eser olan sarnıç 10 bin metrekare alanıyla dev bir yapı olarak göze çarpıyor.

İçerisinde 336 adet mermer sütun kullanılarak yapılan sarnıç, Bizans Sarayı’nın o periyot su muhtaçlığını karşılıyordu. Daha sonra da Topkapı Sarayı tarafından da sarnıç kullanıldı.

100 bin ton su depolama kapasitesine sahip olan sarnıç geçmiş periyotlarda birçok defa onarıma uğramış.

Restore edilen tarihi sarnıca giriş fiyatı yerli ziyaretçi için 50 lira, yabancı ziyaretçi için 190 lira, öğrenci ve öğretmenler için ise 20 lira olarak belirlendi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.