“Pıtırcık” serisinin yaratıcısı sanatçı ve müellif Jean-Jacques Sempe hayatını kaybetti

Türkiye’de “Pıtırcık” ismiyle çevrilen Le Petit Nicolas serisiyle bilinen Fransa’nın en çok satan muharrirlerinden Jean-Jacques Sempe, 89 yaşında hayatını yitirdi.

Dünya çapında 15 milyondan fazla satan Sempe’nin vefatıyla ilgili açıklamayı arkadaşı Marc Lecarpentier yaptı. Lecarpentier, “Çizer Jean-Jacques Sempe, perşembe akşamı 89 yaşında huzur içinde hayatını yitirdi. Yazlık konutunda yanında eşi ve yakın arkadaşları varken ömrünü yitirdi” dedi.

Çocukken caz piyanisti olmak isteyen ama okulu yarıda bırakarak orduya katılan Sempe daha sonra çizer olarak iş bulmuştu. Asteriks serisinin yaratıcılarından Rene Goscinny ile yakın arkadaş olan Sempe’nin çizimleri 45 ülkede 15 milyondan fazla satmıştı. Yapıtları sinema ve çizgi sinemaya aktarılan Sempe’nin yumuşak çizgileri ve esprileri alametifarikası haline gelmişti.

Koruyucu ailelerde şiddetli şartlarda bir çocukluk geçiren Sempe 2018 yılında verdiği demeçte “Pıtırcık serisi çocukken yaşadığım zorlukları hatırlatırken her şeyin düzgün sonuçlanacağını gösteriyor” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.