Pazar tezgahındaki etiketlerde ‘küçük yazı’ ve ‘yarım kilo’ aldatmacası

Pazar tezgahlarındaki fiyat etiketlerinde küsuratın daha küçük boyutta yazılması ve ‘yarım kilo’ sözleri pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Çabucak çabucak her tezgahta görülen bu ‘etiketler’ aslında yasak.

Tüketici ve pazar esnafının bu yasağı bilmediğini anlatan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri Gündüz, “Pazarlarda yasak olmasına karşın yazılmaması gereken formda etiketle karşılaşıyoruz. Etikette, 4.95 yahut 4.50 kuruş yazıyor. Etikete 50 kuruşu, küsuratı 4 liradan daha küçük yazıyorlar. Burada birinci görünen, büyük yazılan sayı eser fiyatında geçerlidir. Yurttaş 4 liradan satın almıyorsa şikayet edebilir. Pazarcı etikete büyük yazdığı sayıya eseri satmak zorunda. O etiket tüketiciyi yanıltıyor, aldatıyor. Bu hususta yönetmelik var. Etiketlerin formu ve uygulanması gereken kurallar var. Hepsi eşit büyüklükte yazılacak. Pazarcı eseri o fiyata vermiyorsa satın alan kişi, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilir” diye konuştu.

ETİKETE ‘YARIM KİLO’ YAZMAK YASAK

Şube Lideri Gündüz, pazar tezgahlarında yasak olmasına karşın eser etiketlerinde ‘yarım kilo’ tabirinin de sıkça kullanıldığını lisana getirdi.

Fiyatı belirten yazının küsuratının küçük olarak belirtilmesi ya da ‘yarım kilo’ sözü kullanılmasının tüketiciyi aldatmaya yönelik davranış olduğuna dikkat çeken Gündüz, “Etikette ‘yarım kilosu 2.5 lira’ yazılıyor. ‘Yarım kilo’ sözünü etikete yazmak yasak. Etiketi çekip hakem heyetine başvurulduğunda yapılan inceleme sonrası satıcıdan tahsil edilecek para, tüketiciye iade edilebilir. CİMER ya da Ticaret Vilayet Müdürlüğü’ne şikayet edilebilir” dedi.

‘BÜYÜK YAZIYLA BELİRTİLEN FİYATA ESER ALINMALI’

Yurttaş, küsuratı daha küçük yazılan ve ‘yarım kilo’ tabiri bulunan etiketi zabıtaya şikayet etmesini tavsiye eden Gündüz, tüketicinin etikette daha büyük yazıyla belirtilen fiyata eseri alması gerektiğini söyledi.

Gündüz, “Tüketici etiketi fotoğraflayıp, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduğu takdirde yapılan inceleme sonrası küsurat iade edilir. Bu kural, tüketicinin korunmasına yönelik kanunda belirtiliyor. Bu yasa yeni değil. 15’inci yüzyılda, Yıldırım Bayezid  periyodundan itibaren devletin fiyatları düzenleme ve denetim etme hakkı var. Pazara çıktığınızda yanlışsız yazılmış etiket az görülüyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.