NFT için Türkçe karşılık bulundu: “Nitelikli Fikri Tapu”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı, NFT’nin Türkçe karşılığının Nitelikli Fikri Tapu olarak belirlendiğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda gündemden düşmeyen ancak şu an eski popülerliğinden uzaklaşan NFT için seçilen Türkçe karşılığı Nitelikli Fikri Tapu, kısaltma uyumu açısından genel olarak mantıklı bulunuyor. Sosyal medyada beğenilen bu isim, anlam açısından da yanlış durmuyor ve güzel bir seçim olarak dikkat çekiyor. NFT kavramının şu an geriye düşmesi, elbette gelecek için kapıyı tamamen kapatmıyor. Çünkü NFT’nin sık sık gündeme gelen metaverse geleceği ve dijital dönüşüm için kilit sistemlerden birisi olacağı düşünülüyor. Şu an özellikle sanatçılar, tasarımcılar ve fotoğrafçılar arasında çok yaygın olan NFT’ler için resmi destek veren birçok firma yer alıyor.

Örneğin Twitter’a NFT profil fotoğrafları koyulabiliyor. Samsung, akıllı televizyonlarını bir NFT merkezi haline getirmek istiyor. Meta ise NFT için Instagram ve Facebook özelinde önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Nitelikli Fikri Tapu kavramının bu tarz entegrasyonlar ile beraber dijital sahiplik konusunda büyük fark yaratması bekleniyor.

Halen tam olarak hâkim olmayanlar için NFT kavramının Twitter tarafından verilen temel özeti şöyle: “NFT’ler (Non-Fungible Tokens’ın kısaltması) bir blok zincirinde (herkesin erişebildiği bir dijital veritabanı) depolanan ve sahiplik kanıtı bulunan, sanat eseri gibi, benzersiz dijital öğelerdir.”

NFT için seçilen Nitelikli Fikri Tapu yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.