Mitsubishi Electric’ten Türkiye’ye yeni fabrika yatırımı

Mitsubishi Electric, 2021 yılında gerçekleştirdiği 17,3 milyon dolar fiyatındaki ek yatırım da dahil olmak üzere 2016’da Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş’yi kurduğundan bu yana şirkete yatırım yapmaya devam ediyor.

Türkiye’deki klima üretim üssünde yeni bir fabrika kurmaya hazırlanan Mitsubishi Electric, fabrika için 113 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Üretim tesisinin genişlemesi, Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim A.Ş’nin yıllık üretim kapasitesini havadan suya ısı pompaları için 100 bin adet artış sağlayarak 300 bin adede; konut tipi klimalar için 310 bin adet artışla 1 milyon 100 bin adede çıkaracak. Üretim Şubat 2024’te başlayacak.

HVAC FAALİYETLERİNİ BÜYÜTÜYOR

Mitsubishi Electric, bilhassa Avrupa ısıtma sistemleri pazarına odaklanan 2025 büyüme stratejisi kapsamında global ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) faaliyetlerini büyütüyor.

Avrupa’nın karbon emisyonu azaltma siyasetlerine paralel olarak havadan suya ısı pompaları, fosil yakıta dayanan klasik kazan tipi ısıtıcıların süratle yerini alarak Türkiye ve Avrupa çapında havadan suya ısı pompaları pazarının süratli büyümesine sebep oluyor. Birebir vakitte, devam eden iklim değişikliği tüketiciler tarafından lüks tüketimden fazla temel muhtaçlık olarak görülen mesken tipi klimalara yönelik artan talebi teşvik ediyor.

Tesiste uygulanacak etraf dostu CO2 emisyonunu azaltma önlemleri ortasında gelişmiş ısı yalıtımı, atık havadan ısı geri kazanımı ve yenilenebilir gücün tesirli kullanımı yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.