Mehmet Muş’tan ABD şirketlere dikkat çeken davet

Dış Ekonomik Bağlantılar Heyeti (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyince (TAİK) 12’nci Türkiye Yatırım Konferansı düzenlendi.

ABD’li teknoloji şirketi Meta’nın binasında gerçekleştirilen konferansa katılan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, burada yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınının, tedarik zinciri darboğazlarının ve üçüncü dalga lojistik meselelerin global ekonomiyi kıymetli ölçüde bozduğunu anlattı.

“Yaşanan son gelişmeler, paydaşlık ve iş birliğinin kıymetini kanıtladı”

Ukrayna’daki savaş ve tesirlerinin de global iktisattaki zorlukları daha karmaşık hale getirdiğini belirten Muş, global belirsizliklerin tesirlerinin uzun müddet devam edebileceği konusunda uyarıısında bulunarak, “Küresel ve bölgesel olarak yaşanan son gelişmeler, paydaşlık ve iş birliğinin ehemmiyetini bir defa daha kanıtladı.” diye konuştu.

Dijital araçlar birincil kaynak oldu

AA’nın haberine nazaran, gelecekte dijital ve yeşil iktisadın kıymetli olacağını vurgulayan Muş, dijital araçların ticareti daha inançlı ve daha az maliyetli hale getirmek için birincil kaynak haline geldiğini lisana getirdi.

Muş, Türkiye’nin ABD ile 2020’nin başından bu yana çok verimli bir dijital diyalog süreci olduğuna işaret ederek, “Her iki ülkeden özel bölümün iştirakiyle birlikte yapay zeka, bilgi, 5G, siber güvenlik ve blockchain üzere bahislere odaklanıyoruz. Bu diyaloğun bir sonraki adımı olarak, Şubat 2023’te yüz yüze bir workshop çalışması gerçekleştireceğiz.” dedi.

“Yeşil iktisadın büyümesini teşvik edecek siyasetlere muhtaçlık var”

Yeşil dönüşümün de bir muhtaçlıktan çok mecburilik haline geldiğini belirten Muş, “Sadece iklim değişikliğini hafifletecek ve iklim değişikliğine ahenk sağlayacak siyasetlere değil, birebir vakitte yeşil iktisadın büyümesini teşvik edecek siyasetlere da muhtaçlığımız var.” diye konuştu.

Bölgesel iş birliği önemli

Bölgesel iş birliğinin giderek daha kıymetli hale geleceğini vurgulayan Muş, “ABD ile iştirakimiz konusunda, ikili bağlarımızı mümkün olan her alanda geliştirmek için ortak bir çıkarımız olduğuna kuvvetle inanıyoruz.” diye konuştu.

Muş, “Türkiye’yi üretim, ihracat yahut bölgesel idare merkezi olarak pozisyonlandırmak isteyen ABD şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Türkiye’nin büyümesi, geniş üretim imkanları, nitelikli insan sermayesi ve çağdaş altyapısıyla sayısız fırsatlar sunduğuna işaret eden Muş, “Gelecek vizyonumuzun bir kesimi olarak, daha iş birlikçi ve liberal bir iş ortamı oluşturmaya büsbütün kararlıyız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.