Manisa’da bayanın cinsel hücum iftirasına 2 yıl 1 ay mahpus

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde, 19 yaşındaki Ş.K. ile 32 yaşındaki polis memuru İbrahim Halil Kök, internet üzerinden tanışarak arkadaş oldu.

Öte yandan 22 Eylül 2021 günü alışveriş merkezinden çıkan Ş.K., polisi arayıp İbarahim Halil Kök tarafından zorla alıkonulup cinsel akına uğradığı ihbarında bulundu.

Bunun üzerine adrese gelen takımlar, Ş.K.’yı polis merkezine götürdü ve genç bayanın tabirini aldı. Ş.K. tabirinde, Halil Kök’ün meskeninde uyuşturucu kullandığını da argüman etti.

Polis memuru açığa alındı

Ş.K.’nin şikayeti üzerine 23 Eylül 2021’de polis memuru Kök’ün Uncubozköy Mahallesi’ndeki meskeninde arama yapıldı. Gözaltına alınan İbarahim Halil Kök, hakkında açılan idari soruşturma kapsamında açığa alındı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve’kişiyi cinsel hedefli hürriyetinden mahrum bırakma’ suçlarından Halil Kök hakkında isimli soruşturma başlatıldı.

Polisin hatasız olduğu raporlarla belirlendi

Jandarma Kriminal Dairesi Laboratuvarı’nın düzenlediği raporda, İbarahim Halil Kök’ün uyuşturucu husus kullanmadığı kesinleşirken uzman raporlarında ise Ş.K.’nin cinsel atağa uğramadığı, kamera kayıtları ve şahit beyanlarıyla zorla alıkonulmadığı belirtildi.

Polis memuru vazifesine döndü

Raporların akabinde Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Halil Kök hakkında, 17 Ocak’ta takipsizlik kararı verdi. Savcılığın takipsizlik kararının akabinde Kök, 5 ay sonra vazifesine döndü.

Dava açılan bayan palavra söylediğini itiraf etti

Bu gelişmenin akabinde Ş.K. hakkında ‘iftira’ hatasından kamu davası açıldı. Davanın 29 Haziran’da Manisa 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmasında Ş.K., İbarahim Halil Kök’e iftira attığını kabul etti.

Ş.K. tabirinde, “Halil İbrahim Kök ile ortamızda bir gönül ilgisi oldu. Kendisine öfkelendiğim ve sinirlendiğim için hakkında bu halde tabir verdim. Yaptığımdan pişmanım.” dedi. Kök ise mağdur olduğunu söyledi.

Kadına 2 yıl 1 ay mahpus cezası verildi

Mahkeme heyeti, İbrahim Halil Kök’ün gözaltına alınmasını da göz önünde bulundurarak Ş.K.’ye, ‘iftira’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak’ kabahatlerinden 2 başka ceza verdi.

‘İftira’ kabahatinden 1 yıl 6 ay ceza alan Ş.K.’nin cezası düzgün hal indirimi ile 1 yıl 3 aya düşürüldü.

‘Kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak’ suçundan ise aldığı ceza 1 yıldan 10 aya düşürüldü.

DHA’nın haberine nazaran; Ş.K., 2 yıl 1 ay mahpus cezası aldı ve kararın açıklaması geriye bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.