Kanal İstanbul görüntülü dev arazinin imar planları iptal

Arnavutköy’de Kanal İstanbul görüntülü 2.7 milyon metrekarelik dev arazinin imar planları kentlik prensiplerine ve kamu faydasına uygun olmadığı için iptal edildi. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, alanın plansız kalmasının “kanalın sağlıklı ve tertipli bir biçimde ilerlemesinin önünde değerli bir sorun yaratacağı” gerekçesiyle yeni plan hazırladı. Dev yere konut, ticaret ve turizm imarı verildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul’ın kıyısında bulunan Arnavutköy Dursunköy Mahallesi’ndeki 2 milyon 726 bin 185 metrekarelik arazinin imar planlarını onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı. Plan açıklama raporunda yer alan bilgilere nazaran bölgenin 2019 yılın mutlaklaşan imar planları, açılan dava sonucu İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi tarafından 31 Aralık 2021 tarihinde kamu faydasına uygun olmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

“KANAL İSTANBUL İLE MÜNASEBETİ SAĞLANAMAZ”

Plan açıklama raporunda alanın plansız kalmasıyla kuzey-güney ve batı cephelerinden bütünlük oluşturan Kanal İstanbul ile etrafın ilgisinin sağlanamayacağı belirtildi. Etraf planlar ile uyumsuzluk oluşacağı, ulaşım ve donatı bütünlüğünün bozulacağı ve denetimsiz bir yapılaşma baskısı altında kalınacağı, sistemsiz ve sıhhatsiz bir bölge oluşacağı kaydedildi. Planlama alanının batısında bulunan kanalın sağlıklı ve planının öngördüğü haliyle nizamlı bir formda ilerlemesinin önünde değerli bir sorun yaratacağı söz edildi.

YENİ PLAN HAZIRLANDI

Mahkemenin iptal münasebetleri göz önünde bulundurularak yeni plan hazırlandığı belirtildi.  Alanın 1 milyon 356 bin metrekaresine konut, ticaret ve turizm işlevleri verildi. Bu işlevlere AVM, otel, rezidans yapılabilecek.  0.75 inşaat oranı ile bu alanda 1 milyon 15 bin metrekare inşaat öngörülüyor.  Binaların yüksekliği 5 kat olarak belirlendi. Donatı alanları için 1 milyon 369 bin metrekare ayrıldı. Donatı alanları içinde eğitim tesisleri 134 bin metrekare, park  401 bin metrekare, sıhhat tesisleri 47 bin metrekare, toplumsal kültürel tesisler 27 bin metrekare, cami 30 bin metrekare yer kaplayacak. Bölgeye yaklaşık 20 bin nüfusun gelmesi öngörülüyor.

245 BİN METREKARESİ ORMAN

Planlama alanının yüzde 90.79’u boş durumda. Yüzde 8.59’u ormanlık alanlardan oluşuyor. Küçük bir alanda da küçük hayvancılık yapan vatandaşların barınakları ve depoları bulunuyor. 2 milyon 726 bin 185 metrekarelik planlama alanının yüzde 9’una denk gelen 245 bin 256 metrekarelik kısmı özel orman ve devlet ormanı. Planda 2 orman alanının sonları korundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.