Justin Trudeau: İngiltere monarşisiyle bağlarımızı koparmayacağız

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere’deki krallıkla ilgili değerlendirmede bulundu.

Ülkesinin monarşiyle diyaloğuna değinen Trudeau, gelecek periyotla ilgili görüşlerini paylaştı.

Kanada Başbakanı’na Kraliyet sorusu

Trudeau, BBC’ye verdiği demeçte, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının akabinde gündeme gelen İngiltere Hükümdarı’na bağlı ülkelerin monarşiyle bağlarını koparabileceği argümanlarını reddetti.

Kraliyete dayanağını tabir eden Trudeau, “anayasal bir monarşiden ayrılmanın” şuan Kanadalıların gündeminde olmadığını belirtti.

Monarşiden ayrılmayı reddetti

Trudeau, mevcut sistemin istikrarından memnuniyetini lisana getirirken, “Şu anda sistemde Kanada halkına son derece hoş bir biçimde hizmet eden hoş bir istikrar var.” dedi.

Kanada’da mevcut sistemin değiştirilmek istenmesi durumunda değişikliğin Avam Kamarası ve Senato ile 10 eyaletin onayından geçmesi gerekiyor.

Şarkı söylemesi reaksiyon topladı

Öte yandan, Trudeau’nun 2. Elizabeth’in cenaze merasimi için gittiği Londra’da, 17 Eylül’de katıldığı bir aktiflikte müzik söylemesi tenkit konusu olmuştu.

AA’nın haberine nazaran, Trudeau ve eşi Sophie Gregoire-Trudea ile beraberlerindeki heyet, 2. Elizabeth’in cenaze merasimi için 16 Eylül’de başşehir Londra’ya gitmişti.

Kral Charles, 16 ülkenin devlet başkanı

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, ortalarında Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ile Karayipler ve Pasifik Okyanusu’ndaki başka irili ufaklı birkaç ülke dahil olmak üzere 16 ülkenin devlet lideri pozisyonunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.