Josep Borrell: Yeni mali kriz tetiklenebilir

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan savaş sebebiyle global çapta ekonomik kriz tüm dünyayı tesiri altına almış durumda.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell da, Rusya-Ukrayna Savaşı ve bunun global iktisada tesirleri hakkında bir blog yazısı yayınladı.

“Savaşın tesirlerini AB de hissediyor”

AB’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile yakın ekonomik bağları olduğunu anımsatan Borrell, savaşın olumsuz ekonomik sonuçlarını AB’nin de hissettiğini belirtti.

Borrell, savaş nedeniyle besin, güç ve en önemli emtia fiyatlarının baskısıyla enflasyonda sert bir artış yaşandığını anımsattı.

Enflasyonun, salgının akabinde ekonomik toparlanmanın neden olduğu artan talep ve bedel zincirinde devam eden kesintiler sonucunda 2021 boyunca yüksek seyrettiğini anımsatan Borrell, savaşın enflasyon artışını hızlandırdığını lisana getirdi.

“Kripto ünitelerde inanılmaz bir paha kaybı gözlemledik”

Josep Borrell, enflasyonun en fakirleri ve zayıfları daha fazla etkilediğini, dünya çapında eşitsizlikleri de artırdığını bildirdi.

“Son haftalarda finansal piyasalarda pay fiyatlarında süratli bir düşüş ve kripto para ünitelerinde fevkalâde bir kıymet kaybı gözlemledik.” diyen Borrell, bu durumun yeni bir mali krizi tetikleyebileceğine dikkati çekti.

AA’nın haberine nazaran Borrell, bu durumda memleketler arası sermayenin finans alanında yüksek riskli yatırımlardan çıkarak ABD üzere daha inançlı yerlere yöneleceğini savundu.

Kelam konusu riskin gerçekleşmeye başladığını belirten Borrell, son devirde dolar kurunun süratle yükseldiğini, bunun para ünitesi bedel kaybeden ülkelerde enflasyonu daha fazla beslediğini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.