İtalya’da Roman bayana ırkçı taarruz

25 Eylül’de yapılacak genel seçimler için İtalya geri sayıma geçti.

Ülkedeki göçmen aksisi çok sağcı Lig Partisi’nden bir siyasetçi, Floransa’da yanına yaklaştığı bayana ırkçı atakta bulundu.

“Onu burada görmemek için bize oy verin”

Alessio Di Giulio, elinde kamerayla bayanın yanına giderek, “25 Eylül’de Lig’e oy verdiğinizde onu bir daha Floransa’da görmeyeceksiniz.” dedi.

Di Giulio, kelam konusu tabirini tekrarlarken, Roman bayan da “Hayır, o denli deme.” diyerek karşılık verdi.

Tepkilerin odağına oturan video

İtalyan siyasetçinin ırkçı yaklaşımı, reaksiyonları beraberinde getirdi. Merkez sol Demokrat Parti başkanı Enrico Letta, “Bu seçim kampanyasında kimi şok edici şeyler oluyor.” tabirini kullandı.

Floransa Belediye Lideri Dario Nardella’nın ırkçılık suçlamalarına karşı kendini savunan Di Giulio, Nijeryalı bir kız arkadaşı olduğunu ve yalnızca “dilenme suçunu” kınamak istediğini savundu.

Salvini: İmajlar aptalca

Lig lideri Matteo Salvini, imajları “aptalca” formunda nitelendirerek, “Sorunları kanun ve nizam güçleriyle, kararlarla çözersiniz, görüntülerle tek bir şahsa değil.” diye konuştu.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda da “Umarım bu adamı bir daha görmeyiz”, “Sözde politikacı”, “Ona ve İtalyan takipçilerine yazıklar olsun, buna hakkınız yok.” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.