İstihdam endeksi yıllık yüzde 5,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) nisan-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrek için açıkladığı İşgücü Girdi Endeksleri’ne nazaran, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet dalları toplamında istihdam endeksi, 2022 yılı ll. çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 5,4 artış gösterdi.

Alt bölümler incelendiğinde, endeks; sanayi bölümünde yüzde 4,4 artarken, inşaat dalında yüzde 6,3 azaldı ve ticaret-hizmet kesimlerinde ise yüzde 8,4 yükseldi.

Çalışılan saat endeksi yıllık yüzde 11,5 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet bölümleri toplamında çalışılan saat endeksi, 2022 yılı ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 11,5 arttı. Alt bölümler incelendiğinde, endeks; sanayi bölümünde yüzde 7,6 arttı, inşaat kesiminde yüzde 2,5 azaldı ve ticaret-hizmet kesimlerinde yüzde 17,3 arttı.

Brüt ücret-maaş endeksi yıllık yüzde 74,2 artış gösterdi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet bölümleri toplamında brüt ücret-maaş endeksi, 2022 yılı ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 74,2 arttı. Alt dallar incelendiğinde, endeks; sanayi kesiminde yüzde 69,7, inşaat dalında yüzde 53,9 ve ticaret-hizmet bölümlerinde yüzde 80,6 arttı.

Saatlik işgücü maliyeti endeksi yıllık yüzde 56,9 arttı. Saatlik yarar endeksi yıllık yüzde 56,2 yükseldi. Saatlik çıkar dışı işgücü maliyeti endeksi yıllık yüzde 60,7 arttı.


İkinci çeyreğin bilgileri:

  • İstihdam endeksi çeyreklik yüzde1,7 arttı.
  • Çalışılan saat endeksi çeyreklik yüzde 2,1 arttı.
  • Brüt ücret-maaş endeksi çeyreklik yüzde 12,4 arttı.
  • Saatlik işgücü maliyeti endeksi çeyreklik yüzde 9,9 arttı.
  • Saatlik kar endeksi çeyreklik yüzde 10,1 arttı.
  • Saatlik kar dışı işgücü maliyeti endeksi çeyreklik yüzde 9,3 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.