İstanbullular 13 Temmuz’da Harbiye Açıkhava’da fevkalâde bir tecrübe yaşadı

Godspeed You! Black Emperor tıp olarak deneysel rock ya da post rock diyebileceğimiz müziklerinde yer yer endüstriyel rock coşkusu da veriyordu. Bilhassa keman kimi yerde hırçınlaşırken artta dev ekranda imgeler de müziğin verdiği duyguya nazaran değişiyordu.

Topluluk müzikleriyle vakit zaman melankoliye, hiçliğe götürürken ekranda siyah beyaz bir ormanın derinliğinde bir geyik beliriyor ya da gitar riff’leri ve keman coştuğunda anarşik manzaralar ekrana geliyordu. Telsiz üzere müziklere karışan sesler ve imajlarla, dikkat edildiğinde topluluğun politik itirazcı tarafı da anlaşılıyor. 

Godspeed You! Black Emperor, yalnızca bir konser değil, yüksek güçlü bir isyan tecrübesiydi. Son albümleri State’s End ismiyle de ipucu yakalayabileceğiniz üzere tümüyle sistem eleştirisini odağına alan topluluk, çıktığı devirlerden itibaren başkan kültüne karşı bir topluluk olarak tanım ediliyor. Sevgili Cazkolik editörü, müzik tutkunu arkadaşım Feridun Ertaşkan’ın “antigrup” olarak nitelediği Godspeed You! Black Emperor deneysellik ve doğaçlamalar açısından caza da yaklaşıyor lakin hissettirdikleri bence tanım edilmez, yaşanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.