İstanbul Havalimanı’nda uyuşturucu operasyonu: 58 kilo kokain ele geçirildi

Ülke genelinde uyuşturcu tacirlerine yönelik operasyonlar devam ediyor.

İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü gruplarınca yürütülen uyuşturucu kaçakçılığıyla çaba faaliyetleri kapsamında, hava yoluyla seyahat eden yolculara ait risk tahlili çalışması yapıldı.

Birinci opersyonda Sierra Leone asıllı şahış takibe alındı

Gerçekleştirilen birinci operasyonda, Burkina Faso’dan İstanbul’a gelen Sierra Leone asıllı bir kişi kuşkulu olarak değerlendirilip takibe alındı. Şüphelinin valizinde yapılan aramada 10 paket içerisinde 23 kilo 410 gram kokain ele geçirildi.

Operasyonu derinleştiren Gümrük Koruma takımları kelam konusu yolcuyu havalimanı dışında karşılayacak öteki bir kişiyi daha tespit etti. Şüphelinin meskeninde yapılan aramada ise 25 paket içerisinde 28 kilo 287 gram kokain olmak üzere toplamda 51 kilo 697 gram kokain bulundu.

Avustralya’ya gönderilen kargoda uyuşturucu bulundu

Gümrük Koruma gruplarınca gerçekleştirilen ikinci operasyonda, İstanbul’dan Avustralya’ya gönderilmek istenen bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Yapılan ayrıntılı incelemede silindir biçimindeki makine modülünün içerisine gizlenmiş halde 3 kilo 472 gram kokain ele geçirildi.

Brezilya’dan bacağına sarıp getirdi

Öteki operasyonda ise, Brezilyadan İstanbul’a gelen şüphelinin üst aramasında, her iki bacağına bantlarla sarılmış halde 3 kilo 128 gram kokain ele geçirildi.

DHA’nın haberine nazaran, operasyonlarda gözaltına alınan 14 şüpheliden 6’sı tutuklandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.