Irak ve Suriye’yi birbirine bağlamışlar: Dev terör tünelini ifşa etti!

Sincar’daki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) sorumlularından Halef Halil ile Irak’taki Ezidi Demokrat Partisi Genel Sekreteri ve Ezidhan Güçleri Sorumlusu Haydar Şeşo, törer örgütü PKK’nın bölgedeki tünelleri hakkında açıklamalarda bulundu. KDP’li yetkili Halil, “PKK, Sincar’ın Hanesor Kampı’na yakın dağlık Bare bölgesinin vadisi ile Suriye’nin Haseke vilayetine bağlı Hol bölgesi ortasında 12 kilometre uzunluğunda bir tünel kazdı” dedi.

PKK’lıların bu tünelden çok rahat halde gidip gelebildiğini anlatan Halil, örgütün buradan Sincar ile Hol ortasında silah, askeri materyal ve patlayıcı geçişini sağladığına dikkat çekti.

Tünelin birkaç yıl evvel açıldığını ve nakliye araçlarının buradan gidip gelebildiğini belirten Halil, tünelin kazılması esnasında 300 bin beton blok kullanıldığı bilgisini verdi. KDP’li yetkili, “PKK, Sincar’da örgütleniyor ve çok sayıda militanı Suriye’ye göndermeye hazırlanıyor. Haşdi Şabi, PKK’nın bu bölgedeki tüm hareketliliğini takip ediyor ve yaptıkları her şeyden haberdar, fakat hiç karışmıyor” diye konuştu.

Halil, Haşdi Şabi ile PKK ortasında daha evvel meydana gelen çatışmaların ise senaryo olduğunu söyledi.

PKK-HAŞDİ ŞABİ ORTAKLIĞI

Ezidhan Güçleri Sorumlusu Şeşo da PKK’nın Peşhabur ve Rabia hudut kapılarını geçiş için kullanamadığını fakat kullandığı birçok geçiş noktası bulunduğuna işaret etti.

PKK’nın, Haşdi Şabi olmadan hiçbir bölgeden gidiş geliş yapamayacağını söyleyen Şeşo, şunları kaydetti:

“PKK, Haşdi Şabi ile ittifak halinde Sincar’dan Suriye’ye giden yolları kullanıyor. Rabia ile Üm el-Ziban ve Hol ortasındaki 150 kilometrelik sonu hiçbir mahzurla müsabakadan kullanabiliyor. Bu sonlar PKK’ya büsbütün açık. PKK kazdığı tüm tünelleri Haşdi Şabi’nin bilgisi ve onayı dahilinde yapıyor. PKK’nın Sincar’daki dağlık bölgelerde 300 ile 400 metrelik tüneller kazdığını düşünüyoruz.”

O BELEDİYELERDEN ARTIK PKK’YA PARA GİTMİYOR

Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı Ankara’da gerçekleşti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevlendirme yapılan belediyelerde kıymetli adımlar atıldığını söyledi.

Terör kabahatleri nedeniyle 2019’dan sonra 1’i FETÖ, 48’i PKK’dan olmak üzere 49 belediye liderinin vazifeden alındığını hatırlatan Soylu, bu belediyelerden artık Kandil’e para ve besin materyali gitmediğini kaydetti.

“Erbil’de ihaleler yapılıyordu. Talimatlar veriliyor, yazılı talimatlar geliyordu. Bu talimatlar çerçevesinde para, millete hizmet yerine terör örgütüne dayanağa ve silaha gidiyordu. Her şey bu kadar açık ve net” diyen Soylu, görevlendirmelerin akabinde belediyelerin 3,2 milyar lira kamu, 4,4 milyar lira da piyasa borcunun ödendiği bilgisini verdi. Bu belediyelerdeki öncelikli beklentinin mali yapıyı güçlendirmek olduğuna işaret edildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.