İnsanlığın kültürel varlığına dair yeni gelişme

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, Güney Afrika’daki ‘İnsanlığın Beşiği’nde yer alan erken insan cetlerinin fosilleri evvelden düşünülenden bir milyon yıldan daha eski olduğunu ortaya çıkardı.

Johannesburg’daki Sterkfontein Mağaraları’ndan  dünyanın birinci insansı fosillerinin üçte birinden fazlasını barındırıyor.

UNESCO listesinde

İnsanlığın Beşiği’, Sterkfontein Mağaraları da dahil olmak üzere çeşitli fosil içeren mağara yataklarından oluşuyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

936’daki birinci Australopithecus keşfinden bu yana, orada, “Bayan Ples'”olarak isimlendirilen ünlü bir hominin kafatası ve “Küçük Ayak “olarak bilinen neredeyse eksiksiz bir iskelet dahil olmak üzere yüzlerce Australopithecus fosili bulundu.

Eski mağara olgusu

Sterkfontein’in Australopithecus fosillerinin birçok, dünyadaki en varlıklı Australopithecus fosil yatağı olan “Üye 4” olarak isimlendirilen eski bir mağara dolgusundan çıkarıldı.

Bayan Ples ve Küçük Ayak kalıntılarını da içeren Üye 4’ün yaşı yarım yüzyıldan fazla bir müddettir tartışılıyor ve iddialar iki milyon yıl ile iki buçuk milyon yıl ortasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.