İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası’ndan İlaç fiyatlarına yüzde 75’lik artırım talebi

İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası, aktüel Euro kurunun yüzde 40’ı olarak uygulanan 6,2925’lik ilaç kurunun yüzde 70’e çıkması talebinde bulundu. Bu talebin gerçekleşmesi durumunda ilaç fiyatlarına yüzde 75 artırım gelecek.

İlaç fiyatların belirlenmesinde kullanılan ilaç Euro kuru ile aktüel piyasa kuru ortasındaki büyük fark, bölümün üretiminde sorun yaratmasının yanı sıra toplumun ilaca erişiminde problemlere neden oluyor. İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası, kur değişiminden ötürü yıl içinde 2. sefer kur güncellemesi beklentisini söz ediyor.

Bloomberght’de yer alan habere nazaran, ilaç üreticileri, 2022’nin Şubat ayında 6,2925 TL olarak açıklanan ilaç Euro kurundan ötürü sıkıntı bir süreçten geçiyor. İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan ve şimdiki Euro kurunun yalnızca yüzde 40’ına karşılık gelen bu sayı, tüm vakitlerin en düşük düzeyinde bulunuyor. Bu nedenle ilaç üretimi ve tedariki noktasında sıkıntılar yaşanırken ilaç sanayisi de hususa dikkat çekiyor.

‘SEKTÖRÜMÜZÜN VARLIĞINI VE GELİŞİMİNİ TEHDİT EDER NOKTAYA ULAŞMIŞTIR’

İlaç Sanayisi Patronlar Sendikası Genel Sekreteri Savaş Malkoç mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi;

“2022 ilaç kuru Şubat ayında 6,2925 TL olarak belirlendi. Kelam konusu kur, şimdiki kurun yalnızca yüzde 40’ına karşılık geliyor ve bu oran tüm vakitlerin en düşük düzeyinde yer alıyor. İlaç kuru maalesef içinde bulunulan yılın değil bir evvelki yılın kur ortalamasına nazaran belirleniyor. Bu, bölümün mevcut cari yılda yaşanacak kur riskine karşı büsbütün muhafazasız kalmasına neden oluyor. Türk ilaç sanayisi olarak her şartta önceliğimiz ülkemiz ve halkımızın sıhhati olmuştur. Sorumluluğumuzun şuuruyla, bu güçlü ekonomik şartlar altında dahi ilaç arzının kesintiye uğramadan sürmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Lakin, sanayimizin büyük kayıplar vermemesi ve toplumun ilerleyen süreçte ilaca erişiminde daha fazla sorun yaşamaması ismine bu yıldan başlamak üzere ilaç kurunda yıl içinde birden fazla güncelleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz”.

Savaş Malkoç düşük kurdan ötürü bölümün uzun müddetli kayıplarının olduğuna da değinerek,“Uzun yıllardır süregelen ilaç kuru sorunu artık dalımızın varlığını ve gelişimini tehdit eder noktaya ulaşmıştır. Sanayi olarak devletimizin, her türlü ilacı uygun fiyatlarla milletimize sunmak için gösterdiği gayrete çok büyük fedakârlıklarla katkı sağladık. Bu kapsamda, uzun müddettir ilaç kurunda mevzuatta belirtilenden daha düşük artış oranlarına razı olduk. Yalnızca son 5 yıllık devirde bölümün kurdan kaynaklı fedakârlığı yüzde 68 olarak gerçekleşmiştir. Lakin dalın artık buna dayanacak gücü kalmamıştır” dedi.

“SGK İNDİRİM ORANLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR”

Malkoç kelamlarını şöyle devam etti;

“Uzun yıllardır giderek artan kayıplar karşısında var olmaya çalışan kesimimiz için ilaç kuru değerleme oranının yüzde 70’e geri gelmesinin gerekli olduğu kanaatindeyiz. İlaveten, SGK tarafından uygulanan indirim oran ve baremlerin de bu yıl kesinlikle gözden geçirilmesi gerekiyor. Bunun hem ülkemizde ilaç arz güvenliği hem de rekabet gücü yüksek yerli ve ulusal bir ilaç sanayisine sahip olmak ismine çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.