Her 100 bireye 120,5 silahın düştüğü ABD, kişisel silahlanmada dünyada birinci sırada

Siyasetten sivil topluma, ülkedeki silah zıddı kesitler “bireysel silahlanma hakkına” yasal sınırlamalar getirilmesi isteklerini seslendirirken CNN, ABD’deki silah kültürünü dünyanın geri kalanıyla karşılaştıran bir haber hazırladı.

Haberde, ABD’nin dünyada sivillerin elinde bulunan silahların kişi sayısından fazla olduğu tek ülke olduğuna dikkat çekilerek, silaha sahip olma ve tesirleri öbür ülkelerle grafik üzerinde karşılaştırılarak aktarıldı.

Son yıllarda yapılan farklı araştırmalara dayanılarak hazırlanan habere nazaran, ABD’de her 100 bireye 120,5 silah düşmesiyle dünyada birinci sırada yer alırken, Falkland Adaları’nın 100 şahsa 62 silah ile ikinci, yaklaşık 7 yıldır iç savaşın yaşandığı Yemen’de 100 şahsa 53 silah düşmesi ile üçüncü sırada geldiği belirtildi.

Güney Kore ve Japonya üzere birtakım ülkelerde ise bu oranın 0,2 üzere sıfıra yakın bir seviyede seyrettiği aktarıldı.

ABD’lilerin dünyadaki mevcut 857 milyon sivil silahın 393 milyonuna sahip olduğu iddia edilerek, bunun da dünyadaki sivil silah stokunun yaklaşık yüzde 46’sına tekabül ettiği kaydedildi.

ABD, dünyada her yıl toplu silahlı taarruz görülen tek ülke

ABD’de her 100 bin şahıstan 4’ünün silah şiddeti sonucu hayatını kaybettiği ve bu oranın öteki gelişmiş ülkelerdeki ortalamanın 18 katı olduğunun altı çizildi.

Yeniden ABD nüfusunun dünya genelindeki nüfusa oranının yüzde 4 olduğu fakat dünyada ateşli silahlarla edilen intiharların yüzde 44’üne sahip olduğu söz edildi.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin yarısında 1998-2019 ortasında en az bir toplu silahlı taarruz gerçekleştiği lakin öbür bu mühlet zarfında hiçbir ülkede 8’den fazla olay meydana gelmezken, ABD’de 100’den fazla toplu silahlı hücum meydana geldiği ve bu olaylarda 2 binden fazla kişinin öldüğü yahut yaralandığı kaydedildi.

ABD’nin dünyada her yıl toplu silahlı akın görülen tek ülke olduğu vurgulanarak, “toplu silahlı saldırı” tarifi ile de fail hariç en az 4 kişinin öldürüldüğü olayların kastedildiği, bu tanıma kar gayeli hata faaliyetlerinin, aile cinayetlerinin yahut gibisi şiddet içeren olayların dahil edilmediği belirtildi.

ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 44’ü silahlı bir konutta yaşıyor

Gallup firmasının Ekim 2020’de yaptığı ankete nazaran, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 44’ünün silahlı bir konutta yaşadığına ve yaklaşık üçte birinin ferdî olarak silah sahibi olduğuna işaret edildi.

ABD’nin dünyada silah taşıma yahut bulundurmanın anayasal hak olduğu üç ülkeden biri olduğu, başka iki ülke olan Meksika ve Guatemala’da ise silah mülkiyeti oranının ABD’nin neredeyse onda biri olduğunun altı çizildi.

Dünyadaki birçok ülke silahlı şiddet olaylarına karşı yasal tedbir alıp uğraş ederken, binlerce can kaybına karşın, ABD’li yetişkinlerin sadece yaklaşık yarısının daha katı silah maddelerini ve siyasi ıslahatları desteklediği, toplumdaki bu tavrın da ölümcül şiddet döngüsünü devam ettirdiği değerlendirmesi yapıldı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.