Fransa’dan ‘soykırım’ açıklaması: Sorumluluğa dair ispat bulunamadı

Paris savcılığından yapılan açıklamada, 1994’te Ruanda’daki soykırımda Fransız silahlı kuvvetlerinin rol oynadığına dair hiçbir delil bulunamadığı ve mevzuyla ilgili tekrar dava açılmamasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Fransız askeri güçlerinin mülteci kamplarında işlenen ihlallere direkt iştirakine yahut soykırım güçlerine yardım yahut cürüm ortaklığına” işaret edecek hiçbir şeye rastlanmadığı söz edildi.

RUANDA SOYKIRIMI VE FRANSA’NIN ROLÜ

Ruanda’da 1994’te Hutular, devrin Devlet Lideri Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, 23 Haziran 1994’de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için inançlı bölge oluşturmak hedefiyle Turkuaz Operasyonu’nu düzenlemişti. Soykırımı engellemek yerine kelam konusu güçlere silah ve mühimmat takviyesi sağlayan Fransa, Ruanda Yurtsever Cephesinin (RPF) ilerleyişini kısıtlamakla suçlanmıştı.

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998’de verdiği mülakatta, “O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da kıymetli bir şey değil” sözünü kullanmıştı.

Uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde on yıllardır eleştirilen Fransa’da bağımsız bir tarihçiler komitesi, Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sunulan soykırımla ilgili bir raporda, Fransa’yı direkt cürüm iştirakinden muaf tutmuş fakat katliamı öngörememekle suçlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.