Fransa’da güç problemini anlatan afiş gündem oldu

Son periyotta yaptığı afişlerle isminden kelam ettiren Michel-Ange Flori, hükümetten yetkililerin kışa yanlışsız elektrik ve doğal gaz kesintilerinin yaşanabileceği ikazlarına atfen bir afiş hazırladı.

Flori, Elysee Sarayı’na duş başlığından suyun aktığı ve üzerinde “Bu kış Fransızlar duş almak için Elysee’ye gidecek.” sözleri yazılı fotomontajlı afişi, “Şatonun sabun vermediğini lütfen unutmayın!” notuyla Twitter hesabından paylaştı.

Elektrik ile doğal gaz kesintisi durumunda meskenlerde duş alma badiresi yaşanacağına ve sorumlu makamın Elysee Sarayı olduğuna işaret eden paylaşım, kısa müddette çok sayıda beğeni aldı.

MACRON’A ELEKTRİK VE DOĞALGAZ TEPKİSİ

Bazı kullanıcılar, “Teşekkürler Macron”, “Isınmak için de gideceğiz”, “Sabununuz olması yeterli” ve “Utanıyoruz” tabirleriyle alıntılayarak hükümetin güç krizi nedeniyle halkı düşürdüğü duruma reaksiyon gösterdi.

ÜLKE GÜÇ KRİZİ YAŞIYOR

Fransa’nın Rusya’ya, Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle yaptırım uygulaması sonrasında Rusya, Fransa’ya yönelik doğal gaz akışını kademeli olarak kesmişti.

Bu durum ülkede güç krizine dönüşmüş, doğal gaz ve elektrik fiyatlarının tavan yapmasına neden olmuştu.

Fransızlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptırım tercihinin sonuçlarını “hükümetin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ceremesini Fransız halkına ödettiği” biçiminde eleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.