Erdoğan’ın gayesinde tekrar ‘sosyal medya’ var: ‘Bir tehdit ögesi haline geldi’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen ‘Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer 4. Toplantısı’na görüntü ileti gönderdi.

Erdoğan, “Malumunuz, Türk dünyası olarak geçen yıl Türk devletleri teşkilatının tesisiyle birlikte aramızdaki dayanışmayı bir üst kademeye taşıdık. Böylelikle siyasetten eğitime, iktisattan güvenlik iş birliğine kadar pek çok alanda yeni devrin temelini oluşturduk. Türk Dünyası 2040 Vizyon Dokümanı ışığında dayanışmamızı farklı alanlara teşmil ederek daha da güçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Medya ve bağlantı hususları, toplumsal medya ile dezenformasyonla uğraş, siyasi ve toplumsal bekamızın temini açısından hayati değere sahiptir” dedi.

“BİR TEHDİT ÖGESİ HALİNE GELDİ”

‘Dijital faşizm’ olarak değerlendirdiği toplumsal medyanın, ‘bugün milyarlarca insanın hakikat ve tarafsız haber alma hakkını engelleyen bir tehdit ögesi haline geldiğini’ argüman eden Erdoğan şöyle devam etti:

“Karabağ Savaşı sırasında şahit olduğumuz palavra ve iftira furyası bize hem bu problemin ehemmiyetini hatırlatmış hem de güçlerimizi birleştirmemizin ne kadar vazgeçilmez olduğunu göstermiştir. Savaş yalnızca alanda verilmemiş, yazılı ve görsel basından toplumsal medyaya kadar pek çok mecrada 44 gün boyunca çetin bir gayret yürütülmüştür. Yaşadığımız acı deneyimler ışığında artık hepimiz şu gerçeği çok net biçimde görüyoruz. Demokrasilerde 4’üncü kuvvet olarak nitelenen medya, aşikâr güçlerin muhakkak global şirketlerin arka niyetli çevrelerin elinde hakikatleri tahrif eden, gerçeğin üstünü örten bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir. Dijital faşizm, bugün milyarlarca insanın hakikat ve tarafsız haber alma hakkını engelleyen bir tehdit ögesi haline gelmiştir.”

“İLETİŞİM, EN AZ SAVUNMA KADAR ÖNEMLİ”

“Bilhassa hiçbir otokontrolün, kontrolün, kuralın, etik bedellerin olmadığı toplumsal medya mecraları tüm toplumlar için önemli riskler oluşturmaktadır” kelamlarını kullanan Erdoğan, “Yalanın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği bu mecralarda hakikati aramak hakikate ulaşmak hakikatin savunucusu olmak çok daha büyük kıymet kazanmıştır. İrtibat konusunu bu bakımdan en az savunma, güvenlik ve sıhhat üzere stratejik değeri haiz bir problem olarak görüyorum” diye konuştu.

Erdoğan, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bu biçim toplantılarla, dezenformasyonla gayret, bilgi güvenliği, ulusal bilgi teknolojileri atılımı ve ortak kültürü önceleyen bilhassa sinema ve dizi projeleri üzere konularda aramızdaki işbirliğinin daha da gelişeceğini ümit ediyorum. Bu kanılarla Türk Devletleri Teşkilatı, Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer Toplantısı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimize memnunluk, refah ve iyilik temenni ediyor, hepinize sevgilerimi, hürmetlerimi sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.