Enflasyon rakamlarında kimse bunu fark etmedi… İki canavar birden ortaya çıktı

TÜİK, 2022 yılı temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı.

TÜİK’e göre son 1 yılda üretici fiyatları yüzde 144 artmışken, tüketici fiyatları yüzde 79 arttı.

Üretici-tüketici enflasyon farkı 65,01 puan ile rekor kırması ise özellikle gıda ve market alışverişinde zamların süreceğinin sinyalini verdi.

Bugün gün içerisinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre TÜFE’deki değişim 2022 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2.37, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 45.72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79.60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 49.65 olarak gerçekleşti.

Fakat TÜİK Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artışı saklayamadı.

Gıda da ÜFE yıllık artış yüzde 136, Elektrik ve gaz yüzde 441, Enerjide yüzde 350 artış gerçekleşmesi ise mutfak masraflarının önümüzdeki kış ayı boyunca da artış yaşanacağını ortaya koydu.

Üretici-tüketici enflasyon farkı 65,01 puan ile rekor kırdı.

Üstelik artan enflasyona karşılık cari açığın da giderek büyümesi mevcut tablonun uzun bir süre değişmeyeceği şüphelerini kuvvetlendirdi.

Son rakamlara göre ihracat 2022 yılı Haziran ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,7 artsa da aynı dönemde ithalat yüzde 39,7 artarak 31 milyar 595 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Açıklanan resmi rakamlara da bakıldığında Türkiye’nin enflasyon canavarının yanı sıra bir de cari açık canavarı ile uğraşacağı kesinlik kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.