Ekrem İmamoğlu 1 Haziran’da yargılanacağı davayı kıymetlendirdi: ‘Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum’

Türkiye’deki CHP’li Belediye Liderleri, Van’da bir ortaya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, merkez ilçe İpekyolu’ndaki Ulu Camii’nde Vanlı yurttaşlarla birlikte Cuma namazı kıldı. Namazın akabinde İmamoğlu, kendisini bekleyen çok sayıda yurttaşa, “Sizleri çok seviyorum” diye seslendi. 

Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, 1 Haziran’da hakkında açılan bir davanın duruşmasının yapılacağının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“Memleketin her insanı mahkemelerden, yargıçlardan hukuk bekler. Ben de son anına kadar hukuk bekleyeceğim. Bugüne kadar verilen hukuksuz tüm kararları kınıyorum. Lakin yanı sıra ben hala bu memleketin, bu hoş yurdumuzun yargıçlarına, savcılarına güvenmek istiyorum. Umut ederim yanlışsız karar verirler. Zira hukuk herkese lazım olacak. Herkese lazım. O karar vericilere bile lazım olacak. Onun için yanlışsız karar vermelerini umuyorum.”

İmamoğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkındaki Yargıtay kararının hatırlatılması üzerine de şöyle konuştu:

“Evet çok acı. İşte bu hukuksuz kararlar veriliyor. Hukuksuz yere içeride mahpus yatanlar var. Sayın Kaftancıoğlu bunlardan birisi. Lakin dediğim üzere biz son anına kadar tekrar de hukuka uygun, adil bir karar bekliyoruz. İnşallah.” 

KÜRT PROBLEMİYLE İLGİLİ SORUYU YANITLADI

İmamoğlu, bir esnaf ziyaretinde gazetecinin “Kürt sorununun” tahliline ait sorusuna; “Bizim savunduğumuz demokratik bir ülke olmak. Genel Liderimiz da tabir ediyor. İkinci yüzyıla giderken Türkiye Cumhuriyeti’ni demokrasi ile taçlandırmak. Bu kavram üzerinden biz de süreci çok önemsiyoruz. Mahallî idarelerde buna dönük adımlar atmak için üstün uğraşlar gösteriyoruz. Bunlar mümkündür ki o altılı masada konuşuluyor ve konuşulacaktır. Haklısınız toplum sabırsızlıkla neler alacağını, bu hoş ittifakı, bu bir ortaya gelişin topluma neler vereceğini duymak istiyor. Vakti geldiğinde bu beklentileri karşılayacak en üstün demokratik uygulamaları açıklayacaklardır” diye cevap verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.