Dünyanın en uzun corona virüs olayı tespit edildi

ABD’nin Connecticut eyaletindeki bilim insanları, 471 gün boyunca corona virüs testi olumlu çıkan bir kişiyi tespit ettiklerini duyurdu.

Adı açıklanmayan kişinin, 60’lı yaşlarında bir lenfoma hastası olduğu belirtildi.

Yale Üniversitesi’nde tarafından açıklanan durum ile ilgili konuşan bilim insanları, corona virüsün kişinin içerisinde birçok sefer mutasyona uğradığını söyledi.

Araştırmacılar, yapılan incelemelerin akabinde kişinin kanında virüsün üç farklı alt mutasyonunun bulunduğu tespit ettiklerini aktardı.

‘KRONİK COVİD’ BİREYDE İKİ KAT SÜRATLİ MUTASYONA UĞRUYOR

Söz konusu hadisenin bilim insanları tarafından keşfedilen en uzun corona virüs olayı olduğu vurgulanırken, ‘kronik Covid’ kişinin bedeninde virüsün iki kat daha süratli mutasyona uğradığının altı çizildi.

Araştırmacılar olay ile ilgili, “Bu kronik enfeksiyon, Omicron, Delta ve Alfa dahil olmak üzere genetik olarak çeşitli Covid-19 varyantlarının ortaya çıkmasına potansiyel olarak katkıda bulunan bir düzenek olan, hızlandırılmış corona virüs evrimi ve ayrışmasıyla sonuçlandı” sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl, Birleşik Krallık’ta yapılan öbür bir araştırmada da, lenfoma hastası olan bir kişinin bedeninde virüsün daha süratli mutasyona uğradığını tespit etmiş, kişi daha sonra hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.