Dolar ve Euro ne kadar oldu? (24 Mayıs 2022)

Dolar/TL 10 günlük yükselişin akabinde 16′ TL’yi buldu. Gün içi en yüksek düzey 16.0477’yi gördü. Euro ise 17,2182 TL’den süreç görürken gün içi en yüksek düzey 17,2220’yi buldu.

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİ ERİYOR

TCMB’nin mevcut döviz siyasetini sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize gereksinim duymasına rağmen rezervlerinin erimeye devam etmesi piyasanın kamu denetimli olarak tanımladığı kur siyasetindeki sürdürülebilirliğin sorgulanmasının ana nedeni. TCMB’nin swap hariç rezervleri de eksi 52 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

TL BU AY YÜZDE 8 PAHA KAYBETTİ

TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 kıymet kaybı yaşadı. TL’deki kıymet kaybının devamına kamunun müsaade verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem hususu pozisyonunda.

Dolar/TL bu ayın birinci günlerine kadar 14.5-15 ortasında iki ay boyunca yatay bir seyir izledi. Daha sonra aralıksız yükselişle kur 16’ya yaklaştı fakat şimdi bu düzeyin üstünü test etmedi.

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40’ını ve KKM uygulmasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri tıpkı oranda artmıyor. Ortadaki fark kurda hükümetin tarifiyle “istikrar” için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak nitelendiriyor.

16’NIN ÇABUCAK ALTINDA BAŞLAMIŞTI

Dolar/TL haftanın birinci süreç gününe 16’nın çabucak altında başladı. Dolar bu sabah saat 08.55’te 15.97/15.98 düzeyinde başlamıştı. Euro ise  17,0446 TL düzeyinde süreç görüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.