Denizli’de 8 milyon domates fidesi toprağa ekiliyor

Domates iç pazarda ve ihracatta kıymetli bir besin hususu olarak süreç görüyor. Üretildiği bölgenin iktisadına dayanak sağlayan domates üretiminde, Denizli’nin Çameli ilçesinde 8 milyon domates fidesinin toprakla buluşması amaçlanıyor.

Çameli 2014 yılında seracılığa adım attı

Çameli Belediyesi 2014 yılında ilçedeki tarım üretimini arttırmak hedefiyle Örtü Altı Seracılığı Destekleme Projesini başlattı. İlçedeki domates üreten sera sayısı proje çerçevesinde 170’e yükseldi.

“Domatesin başşehri olacağız”

Çameli Belediye Lideri Cengiz Arslan, “İlçemizde birçok vatandaşımız örtü altı seralarda çalışarak aile iktisadına katkı sağlamaktadır. Seracılık ve domates üretiminin artmasıyla göçü bilakis çevirdik. 2014’ten bu yana ilçemizdeki ziraî üretimi arttırdık. Bu yıl 8 milyon domatesin toprakla buluşması hedefleniyor. Tarımda öncü bir ilçe olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İlçemizde üretilen domatesler lezzetiyle beğeni topluyor. Domatesin başşehri olma gayesiyle üreticilerimize takviye olmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Organik ve kaliteli eser elde edeceğiz”

Çameli Ziraat Odası Lideri Hamit Tuncer ise “Çameli’nde örtü altı seracılık faaliyetlerinde yaz devri dikimlerimiz başladı. Denizli’de en fazla örtü altı ile birinci olan ilçemizde yaklaşık 600 dekar alanda 170 çiftçimiz ile fidelerimizi diktik. Hedefimiz daha fazla eser almak, kaliteli organik bir eser elde etmek, dönem sonunda 80 bin ton domates üretimi yapıp ihracat yapmak ve 200 milyon gelir elde etmektir. Bize vermiş olduğu takviyelerden ötürü belediye liderimize teşekkür ederiz.sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.