Çin’in askeri tatbikatı devam ediyor: Tayvan etrafında 39 savaş uçağı 13 gemi

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ziyaretinin akabinde başlattığı, daha evvel açıklanan 4 günlük mühletinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıyeten uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz sınırının doğusunda ve Tayvan’ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı kısmında uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin akabinde Ada etrafında tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan etrafında görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Ada etrafında görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in son 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle birtakım alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik tasası nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Çin ordusu, dün yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve deniz güvenliği ikazlarının (NOTAM) mühleti pazar günü öğlen saatlerinde dolmasına karşın, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ LİDERİ’NİN ZİYARETİ

Pelosi’nin geçen haftaki ziyareti bölgedeki tansiyonu artırdı

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü gören Pekin’in yansısını çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin çabucak akabinde yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada etrafında “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu misyonu yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.