Cengiz Aytmatov temalı kısa sinema Şanlıurfa’da çekildi

Gaziantep Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesinden mezun olduktan sonra kendi imkanlarıyla memleketi Ceylanpınar ilçesinde kısa sinemalar çekmeye başlayan 32 yaşındaki Serdal Altun, kısa sinemalarıyla katıldığı yarışlarda 40 ödül kazandı.

Bu yıl Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneğince düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının dayanak verdiği “9. Memleketler arası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Sinema Festivali” öncesi düzenlenen kısa sinema senaryo yarışında en âlâ 7 senaryo seçildi.

Seçilen senaryolardan dünyaca ünlü Kırgız muharrir, gazeteci ve diplomat Cengiz Aytmatov temalı “Kuş Yuvası” senaryosunun kısa sinema haline getirilmesi için dernek tarafından direktör Serdal Altun’a teklif yapıldı.

Teklifi kabul eden Altun, amatör oyuncularla Ceylanpınar ilçesinde başladığı sinemanın çekimlerini tamamladı.

– “Filmin bedelini seyirciler belirleyecektir”

Altun, AA muhabirine, üniversiteden mezun olduktan sonra katıldığı şenliklerde ve yarışlarda 40 ödül aldığını belirtti.

Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Sinema Şenliğinde 2017 yılında “Oyuncak Bebek” isimli sinemasıyla birincilik mükafatı kazandığını anımsatan Altun, şunları söyledi:

“Bu sene Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Sinema Şenliği kapsamında düzenlenen kısa sinema senaryo müsabakasında Celil Altıparmak’ın yazdığı Kırgız muharrir Cengiz Aytmatov temalı ‘Kuş Yuvası’ senaryosu dereceye girdi. Benden bu senaryonun çekimlerini yapmamı istediler. Şanlıurfa’da Cengiz Aytmatov ile ilgili bir kıssanın çekilmesi heyecan verici. Sinemamızın çekimlerini tamamladık. Hoş, tatlı, merhameti anlatan biraz Cengiz Aytmatov’un öykülerinden esinlenilmiş bir senaryo aslında. Bu türlü öyküler insanlara merhameti ve unuttuğumuz birtakım hisleri hatırlatacak diye temenni ediyorum. Şanlıurfa çok sıcak bir memleket, bu nedenle çekim yapmak nitekim çok sıkıntı. Toplamda 3 günde çekimlerimizi tamamladık. Çekimlerde 4 oyuncumuz ve sinemamızın kahramanı olan bir kuşumuz vardı. Alışılmış çekimlerimiz şiddetli geçti zira amatör oyuncularla çalışmak ve onlara oyunculuk yaptırmak direktörler için zordur.”

Senaryonun yaklaşık 10 dakikalık bir sinema haline geldiğini söz eden Altun, “Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Sinema Şenliği’nde sinemamızın birinci gösterimi gerçekleştirilecek. Sonrasında da memleketler arası yarışlar ve şenliklerde uzunluk gösterecek diye ümit ediyorum. Bana nazaran bir sinemanın kıymetini gösteren şey mükafatlar değildir, sinemanın kıymetini seyirciler belirleyecektir. Bu sinemamızın de seyirciyi etkileyeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.