Brezilya’da uyuşturucu çetesine operasyon: 21 meyyit

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde polis tarafından uyuşturucu çetesine yönelik düzenlenen operasyonda 21 kişi hayatını kaybetti.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin kuzeyindeki Vila Cruzeiro gecekondu bölgesinde (favela) polis tarafından uyuşturucu çetesi önderinin yakalanması emeliyle düzenlenen operasyonda çete üyeleri ile güvenlik güçleri ortasında çatışma yaşandı.

Güvenlik güçleri, Rio de Janeiro kentindeki en büyük kabahat çetesi Comando Vermelho’nun önderinin bölgede saklandığına dair istihbarat alınmasının akabinde operasyonun başlatıldığını bildirdi. Mahallî saatle 04.00 sularında başlayan operasyonda polis takımları, hava takviyesiyle bölgeye baskın düzenledi. Çete üyelerinin, güvenlik güçlerine ateş açması sonucu çatışma çıkarken, bölge sakinleri büyük panik yaşadı.

ÇATIŞMADA 21 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Brezilya Askeri Polisi tarafından yapılan açıklamada, çıkan çatışmalarda 21 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken, hayatını kaybedenlerin 11’inin çete üyesi olduklarının tespit edildiğini bildirildi. Hayatını kaybeden başka bireylerin ise, kimlik belirleme çalışmalarının devam ettiği ve bölge sakinlerinden 41 yaşındaki bir bayanın da çatışmalarda hayatını kaybettiği söz edildi.

Operasyon nedeniyle bölgede birçok nokta giriş-çıkışa kapatılırken, 13 okulda ise eğitime orta verildi. Polis takımları, şimdiye kadar çete üyelerine ilişkin çok sayıda uzun namlulu silah, tabanca, el bombası, motosiklet, otomobil ve kimi uyuşturucu unsurlara el koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.