Böylesi görülmedi: İcradan 437 daire ve dükkan satılacak

İstanbul Gayrimenkul İcra Müdürlüğü tarafından düzenlenecek icra ihalesi, Türkiye tarihinin en yüksek dengeli belgesi olarak kayıtlara geçecek. İcra belgesinin alacaklı tarafında özel bir banka, borçlu tarafında ise Çiftçiler Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. ve Askam Kamyon A.Ş. yer alıyor.

BELİRLENEN BEDEL 4 MİLYAR 289 MİLYON LİRA

Kredilerin ödenmemesi nedeniyle bankanın talebi doğrultusunda şirket ismine kayıtlı mülklerin icradan satış ihalesi 1 Haziran’da yapılacak. Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran satışa mevzu gayrimenkuller Zincirlikuyu’nda inşa edilen Çiftçi Towers’da yer alıyor. Proje, 23 bin 859 metrekare alan üzerine şurası 59’ar katlı iki kuleden oluşuyor. Satışa bahis dairelerin sayısı 437 olarak kayda girdi. Anılan varlıklar için belirlenen toplam bedel 4 milyar 289 milyon 645 bin TL. Bu meblağ, bu vakte kadarki en yüksek dengeli icradan satış evrakı olarak kayıtlara girdi.

EN DEĞERLİ DAİRE 140 MİLYON LİRA

Belgede yer alan bilgilere nazaran, satışa mevzu dairelerin değerli bir kısmı boğaz görüntülü. Tek tek satışa konulacak dairelerin fiyatı 7 milyon ile 140 milyon TL ortasında değişiyor. Üç kattan oluşan 1883 metrekarelik tripleks daire 140 milyon liralık bedeliyle, en kıymetli varlık olma özelliğine sahip.

İcradan satılacak mülk sayısı fazla olduğu için, icradan satış ihalesi aylarca sürecek. Birinci ihale 1 Haziran’da yapılacak ve 24 Ağustos’ta sona erecek. 1 Haziran – 24 Ağustos tarihleri ortasında 173 gayrimenkulün satışı yapılacak. 25 Ağustos – 26 Eylül tarihleri ortasında ise 246 dairenin satışı gerçekleştirilecek.

DÖVİZ KREDİSİ BATIRMIŞ

İcra evrakında yer alan evraklara nazaran, bankanın alacak ölçüsü da epey yüklü. Evraka nazaran özel bankanın alacağı 347 milyon dolar. Verdiği krediyi tahsil edemeyen banka, ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibine geçti.

ESKİ BANKACI DA İFLASINI İSTEDİ

Çiftçiler Holding’in bir dizi bedelli mülkünün icradan satışı için gün sayılırken, kümeye yönelik değerli bir davaya ait yargılama ise sürüyor. ‘Efsane bankacı’ olarak da anılan eski banka genel müdürü Burhan Karaçam’ın şirketi Burhan Karaçam Kıymet Kazandırma AŞ, Çiftçiler Holding’e karşı iflas talepli dava açtı. İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada duruşması 2 Haziran günü görülecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.