Bavyera eyaleti, Almanya’da onay almamış antibiyotik şuruplarının ithalatına izin verecek

Almanya’da yaşanan antibiyotik ilaç sıkıntısı nedeniyle Bavyera eyalet hükümetinin, ülkede onay almamış ve tescil edilmemiş antibiyotik şurupların ithal edilmesine geçici onay vereceği bildirildi.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Klaus Holetschek, Federal hükümetin, çocuklar için kullanılan antibiyotik şurupların eksikliğini açıkladığına işaret ederek, böylelikle münferit durumlarda İlaç Yasası düzenlemesinden geçici olarak sapmanın mümkün olduğunu belirtti.

“Bavyera’da durumu iyileştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” diyen Holetschek, eyalette yeni bir kararnameyle yerel yönetimlerin Almanya’da onay almamış veya tescil edilmemiş antibiyotik şurupların ithalatına geçici süreyle izin vereceklerini kaydetti.

Durumun endişe verici olduğu belirtilmişti

Almanya Çocuk Doktorları Birliği (BVKJ) Sözcüsü Jakob Maske, Almanya’da belirli ilaçlardaki eksikliğin giderek arttığını, özellikle çocuklara verilen antibiyotik eksikliğin yaşandığını vurgulayarak, hasta çocuklara şu anda yeterince antibiyotik sağlanamadığı için durumun endişe verici olduğunu ifade etmişti.

Almanya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Gülde de ilaçlardaki tedarik darboğazına ilişkin harekete geçmek için mekanizmaların bulunduğunu aktararak, yerel makamların tedarik sorununa karşı daha esnek davranabileceğini ve söz konusu antibiyotik şurupları ithal etme imkanına sahip olduğunu kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir