Bahreyn, Şanghay İşbirliği Örgütü ile ‘diyalog ortağı’ oluyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev‘in, ŞİÖ Semerkant doruğunda, Örgütün yapısının genişlemesiyle ilgili yaptığı açıklamalar Bahreyn Dışişleri Bakanlığı’nca memnuniyetle karşılandı.

Açıklamada, ŞİÖ’nün ve üye ülkelerin Bahreyn’in dış siyasetine itimat duymasının gurur verici olduğu ve bunun, Bahreyn’in halklar ortasında dayanışmayı, barış ve güvenliğin yayılması için bölgesel ve memleketler arası iş birliğini destekleyen siyasetinin gördüğü takdirin bir yansıması olduğu tabir edildi.

Ayrıca Bahreyn’in, ŞİÖ ile karşılıklı hürmet ve anlayış çerçevesinde yapan uyum ve güçlü diyalog alakaları kurmak istediği kaydedildi.

Açıklamada, uyum ve diyaloğun; bölgesel ve memleketler arası barışın desteklenmesine, besin güvenliğinin sağlanmasında ekonomik iş birliği, etrafın korunması, iklim değişikliğiyle çaba, güç, eğitim ve sıhhate yatırım yapılmasına, iç ticaret ve turizmin teşvik edilmesine katkı sağlayacağı aktarıldı.

Mirziyoyev 16 Eylül’de, ŞİÖ’nün yapısının genişlediğini ve paydaşlık ilgilerinin geliştiğini belirterek bu çerçevede İran’ın örgütün tam üyesi olarak yükümlülüklerine ait mutabakat muhtırası imzalandığını, Mısır ve Katar‘a diyalog ortağı statüsü verildiğini, Belarus‘a tam üyelik, Bahreyn, Kuveyt, Maldivler, Birleşik Arap Emirlikleri ve Myanmar‘a diyalog ortağı statüsünün verilmesiyle ilgili süreçlerin başlatıldığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.