Alman gazeteci, NATO’ya Erdoğan ile “çatışma riskine girmeyi” teklif etti

Alman spiegel gazetecisi Maximilian Popp makalesinde, NATO’nun İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka iştirakini veto edeceğini söyleyen Erdoğan ile “çatışma riskine girmesi gerektiğini” yazdı.

Popp makalesinde, “Erdoğan isteği karşılığında bir şey elde etmeye çalıştığı için İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girişini engelliyor. Türkiye, silah ambargolarının kaldırılmasını ve ülkede yasaklanan PKK yandaşlarının Türkiye’ye iade edilmesini talep ediyor. NATO, Erdoğan’ın taleplerine boyun eğmeseydi yanlışsız olanı yapardı” dedi. 

Popp, Erdoğan’ın, gelecek yıl yapılacak seçimi ekonomik krizden ötürü kaybetmekten korktuğu için ABD ile münasebetlerinde önümüzdeki aylarda “daha da kibirli” olacağı varsayımında bulundu.

Alman gazeteci, NATO’yu Erdoğan’ın “şantaj girişimlerine” bir son vermesi gerektiğine, aksi taktirde “tehlikeli bir örnek” oluşturacağı inancında. Erdoğan’ın “veto ederiz” çıkışını şantaj yapmak olarak pahalandıran Popp, “NATO’nun Erdoğan’la çatışma riskini göze alması daha iyi” davetinde bulundu. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.