AKP İstanbul İl Başkanı Kabaktepe: Her parti aday çıkarırsa AK Parti 2053’e kadar İstanbul’u kazanır, kimse belediyeyi bizden alamaz

Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’nin yerel seçim çalışmaları için gazetecilerle yaptıkları buluşmada, “Her parti aday çıkarırsa AK Parti 2053’e kadar İstanbul’u kazanır. Kimse belediyeyi bizden alamaz. En yakın partiden 8 puan yukarıdayız” şeklinde bir istatistik paylaştığını aktardı. 

Çelik, yazısında, Kabaktepe’nin dün gazetecilerle yaptığı toplantıda konuşulanları ve yerel seçime ilişkin yapılan analizleri aktardı. “AK Parti’nin İstanbul’da kazanması için 28 Mayıs seçim sonuçları üzerinden 150 bin oy daha alması gerekiyor. Lakin sadece Erdoğan’ın önde bitirmemesi değil 14 Mayıs’ta AK Parti’nin İstanbul oylarındaki düşüş de dikkat çekiyor. Yapılan ilk tespitlerde ekonomik gerekçeler öne çıkmış” dedi. 

Çelik, yazısının devamında da, “İstanbul’da ev kiralarının kontrolsüz artışı önlenemedi. İstanbul’da yaşamak zorlaşıyor, maliyeti artıyor. En temel ihtiyaç olan barınma büyük bir probleme dönüşüyor. AK Parti eğer İstanbul’da yerel seçimleri kazanmak istiyorsa şehir insanının temel ekonomik problemlerine çözümler üretmeli” ifadelerini kullandı. 

Kabaktepe’nin paylaştığı bir analizi de yazısında paylaşan Çelik, “Her parti aday çıkarırsa AK Parti 2053’e kadar İstanbul’u kazanır. Kimse belediyeyi bizden alamaz. En yakın partiden 8 puan yukarıdayız.
Ortaya konulan projeksiyon İBB’yi CHP’nin değil de ittifakların kazandığını gösteriyor aslında. İmamoğlu İyi Parti ve HDP seçmeninin oylarıyla kazandı. Siyasette şimdi yeni bir döneme girildi ve mevcut ittifaklar bitti. İyi Parti ya da HDP İstanbul’da aday çıkarırsa dengeler alt üst olur. AK Parti o zaman çok iddialı olur” dedi. 

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir