Akkuyu’da bir yeni gelişme daha: Alana ulaştı!

Gemiyle Doğu Kargo Terminali’ne getirilen kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör şaftındaki tasarım pozisyonuna yerleştirildi.

Çelikten yapılmış koni biçiminde bir tank olan kor tutucunun gövde yüksekliği 6,14 metreyi, çapı 5,83 metreyi, tartısı ise 144 tonu buluyor. Acil bir durumda eriyik çekirdek kesimlerini muteber bir halde hapseden kor tutucu, bu modüllerin reaktör binasının dışına sızmasını engelliyor. Santralin çalışması sırasında içi özel bir dolgu materyali ile doldurulan kor tutucu, bu gereçle etkileşimden ortaya çıkan etkin kısmın eriyiğinin bir kısmının kaybolmasını sağlıyor. Bu süreçler, eriyiğin hapsolması ve soğuması için gerekli şartları sağlıyor. Yüksek sismik direnç, hidrodinamik, darbeye dayanıklılık üzere azamî güvenlik özelliklerine sahip kor tutucu, bu cins ekipmanların üretiminde uzmanlaşmış olan Rusya’daki Tyazhmash fabrikasında üretildi. 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, mevzuya ait olarak şunları söyledi:

“Kor tutucu, 3’üncü ünitenin reaktör binasında kurulan birinci büyük ekipmandır. Kor tutucular, VVER-1200 tipi 3+ jenerasyon reaktörlere sahip tüm çağdaş nükleer güç ünitelerinin bir kesimidir. Bu, nükleer santral işletilirken rastgele bir senaryoda etraf ve insanların güvenliğini sağlayan nükleer alanda uzmanlaşmış bilim insanlarının eşsiz bilgi birikimine dayanıyor. Kor tutucunun kurulumundan evvel ayrıntılı bir denetim yapılması büyük kıymet arz ediyor. İmalat tesisinde, Akkuyu Nükleer A.Ş. temsilcilerinin iştirakiyle kor tutucunun kalite denetimi gerçekleştirildi. Akkuyu NGS alanına ulaştığında ekipmanın bütünlüğü ve güvenilirliğinin teyit edildiği mecburî bir giriş denetim prosedürü daha uygulandı.”
Akkuyu NGS inşaatının tüm etapları, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız kontrol kuruluşları tarafından da denetleniyor. 

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.