Adapazarı Nerededir, Nereye Bağlıdır? Adapazarı’nın Nüfusu Ve Bağlı Olduğu Bölge Hakkında Bilgiler

 Adapazarı, Sakarya ilinin merkez ilçesidir. Türkiye genelinde 22. Kalabalık şehri olarak bilinmektedir. Adapazarı, düzenli şehirleşme yapısı ve sağlıklı ulaşım aracı bisiklete verdiği önemle de dikkat çekmektedir. Hatta Danimarka’ da 2021 yılında BİSİKLET ŞEHRİ ödülü almıştır.

 Adapazarı Nerededir, Nereye Bağlıdır? 

 Adapazarı Türkiye’nin Marmara bölgesinde bulunan 1. Milyar altmış milyon sekiz yüz yetmiş altı nüfuslu bir İlçesidir. Gerek coğrafi konumu gerek muhteşem doğasıyla yaşayanların vazgeçemediği bir yaşam kentidir. Marmara bölgesinde bulunan Sakarya İlinin ilçesi Adapazarı gelişimini sürdürmektedir.

 Adapazarı’nın Nüfusu 

 Adapazarı, bisiklet şehri unvanıyla örnek şehir olarak kanıtlanmış bulunmaktadır. Kocaeli’ne bağlı bir ilçe iken 22.06.1954 tarihinde çıkarılan kanun kapsamında Sakarya İl statüsü kazandıktan sonra Adapazarı Sakarya merkez ilçesi olarak kabul edilmiştir.

 Bulunduğu bölge itibariyle Anadolu ve Avrupa yolcularının uğrak noktalarından biri olma konumunu da yıllarca korudu. 1999 depremi sonrası tren seferlerinin yapılamaması ve şehrin harap olması dolayısıyla büyük yıkım yaşandı. Halen gelişimini sürdüren Adapazarı İl olma yolunda ilerlemektedir. 

 Bağlı Olduğu Bölge Hakkında Bilgiler

 Sakarya İlinin merkez ilçesi Adapazarı, Çatalca ve Kocaeli bölgesinde yer almaktadır. Ada adıyla bilinen bir köy olup 1646 yılında nahiye olmuştur. 1658 yılında Akyazı’ya bağlı bir köy kabul edildi. 1692 yılında kadılık -1742 yılında tekrar nahiye 1837 yılında ise Kasaba olarak kabul edilmiş bulunmaktadır.

 Türkiye Cumhuriyeti Devlet demiryollarının merkez Garlarından birinin ev sahibi oldu, ADA ekspresi adıyla özel Tren seferleri bulunmaktaydı. Üniversite öğrencileri ve çalışanların taşınmasında tren seferleri büyük avantaj sağlamaktaydı. 

 TÜİK tarafından yapılan istatistiklere göre Adapazarı nüfusu 1.060,876 olarak bilinmektedir. Telefon kodu, 264 Trafik plaka kodu ise 54 olarak kullanılmaktadır. Eğitim seviyesinin yüksek olduğu bilinen Adapazarı, sanayi ve tarım alanında da gelişmeye devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir