ABD’den Küba uçuşlarına onay

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, Küba uçuşlarına uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Blinken, Küba’ya uçuşların açılmasının ‘Kübalıların faydasına ve ABD’nin dış siyaset çıkarlarına uygun olduğunu’ tabir etti. Bakanlığın bunun üzerine, Küba’ya uygulanan ve tüm uçuşları kapsayan yasağı kaldırdığını kaydeden Blinken, iki ülke ortasındaki uçuşların sürdürülebileceğini belirtti.

BIDEN, KİMİ KISITLAMALARI MAYISTA KALDIRMIŞTI

ABD Lideri Joe Biden, selefi Donald Trump’ın Küba’ya yönelik getirdiği birtakım kısıtlamaları mayısta kaldırmıştı. Biden’ın kararıyla Küba’nın başşehri Havana dışındaki kentlere uçuşların ve aile birleşimi programlarının tekrar başlatılacağı duyurulmuştu. Küba’ya eğitim yahut iş gayeli küme ziyaretlerine de müsaade verileceği ve bu ülkeye her üç ay için 1000 dolarlık para gönderme hududunun da kaldırıldığı açıklanmıştı.

Ocak 2020’de devrin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni bir talimata kadar başşehir Havana dışında Küba’ya yapılan tüm uçuşları yasakladıklarını duyurmuştu. Pompeo alınan karara, “Küba idaresinin kendi beşerlerine baskı yapması ve Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’ya takviye vermesini” münasebet göstermişti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.