ABD, petrol iddiasını üst istikametli revize etti

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), petrol piyasasında arz taraflı belirsizliklerin arttığına işaret ederek, bu yıla ait Brent tipi ham petrol fiyatı kestirimini üst istikametli revize etti.

EIA’nın “Ağustos 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”nda, bu yıl için Brent çeşidi ham petrolün ortalama varil fiyatının 104,78 dolar olacağı varsayım edildi. Bu sayı temmuz ayı raporunda 104,05 dolardı.

Raporda, Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varil fiyatının da bu yıl için 98,71 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı temmuz ayında 98,79 dolar olarak kestirim edilmişti.

Gelecek yıl ise Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 95,13 dolar, WTI çeşidi ham petrolün varil fiyatının ise 89,13 dolar olması bekleniyor.

Raporda, piyasalarda artan belirsizliğe işaret edilerek, bu belirsizliklerin Rusya-Ukrayna Savaşı, AB yaptırımlarının Rus petrol üretimine tesiri, OPEC+ kümesinin üretim kararları, ABD petrol ve doğal gaz üretiminin artış süratiyle ilgili olduğu tabir edildi.

ABD’nin ham petrol üretiminde yükseliş öngörüsü

Rapora nazaran, ABD’de günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 11 milyon 860 bin varil olması bekleniyor. Geçen yıl bu ölçü, yaklaşık 11 milyon 190 bin varil olarak kayıtlara geçmişti.

Üretimin 2023’te 12 milyon 700 bin varil düzeyinde gerçekleşeceği hesaplanıyor.

OPEC’in günlük ham petrol üretiminin ise bu yılın ikinci yarısında birinci yarıya nazaran 150 bin varil artarak yaklaşık 28 milyon 340 bin varile ulaşacağı, yılın tamamında 28 milyon 470 bin varil, gelecek yıl ise 29 milyon 40 bin varil olacağı iddia ediliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.